All for Joomla All for Webmasters

Eğer İstanbul gibi kaotik bir şehirde yaşıyorsanız zorunda kalmadıkça aklımıza gelmeyen araç kiralama opsiyonu aslında biraz şehir dışında olunca çok mantıklı gelmeye başlıyor. Malum ülkemizdeki benzin fiyatlarından ötürü yine işi yokuşa sürse de arabayla seyahat etmek çok keyifli ve özgürlüğü daha fazla hissetmenizi sağlayabilecek bir yol.

ucuz-arac-kiralama-2

Bir araba satın almak yerine şahsen araç kiralama opsiyonunu tercih ederim. Neden diyecek olursanız hem vergi, hem bakım, hem her yıl değer kaybetmesi hem de kasko vs. gibi ek masraflardan dolayı astarı yüzünden pahalıya gelecek olması. İşin çevreye verdiği zarar boyutu ise bambaşka ayrı bir konu. Araba alıp trafikte sinir stres sahibi olmak yerine araba kiralama firmalarından birine gidip sadece kullanacağım zaman günlük yada haftalık neyse ücretini verip hem sıkıntıdan hem de stresten uzak durmuş olurum.

ucuz-arac-kiralama

Özellikle şu sıralar kafamda karavan kiralama gibi bir düşünce var. Malum düşük bütçeli bir gezgin olduğumdan kalacak yere para verme işini ne kadar minimuma indirsem o kadar iyi ancak artık 18-20 yaşındaki gençler kadar da ekstrem koşullarda yaşamayı tercih etmiyorum. En azından kendimi biraz daha güvene alayım, azcık daha konforlu bir seyahat olsun düşüncesindeyim. Açık konuşmak gerekirse bunca yıl çalıştıktan ve düşük bütçeli gezdikten sonra eğer elimde fırsat olursa biraz da olsa kendimi şımartmak istiyorum yalan yok. Şımartmaktan kasıt kesinlikle 5 yıldızlı oteller değil, yine yolda olmak ve yine alternatif ve ucuz seyahat yöntemleriyle bu konforu yakalayabilmek.

Firmalar ve Rekabet

makaleici1

arac-secimi

 

Oto kiralama sitelerinde hem karavan hem de normal araçları oldukça uygun fiyatlara bulmak artık mümkün. Uzun zamandır bakmıyorum bu sitelere ama sanırım rekabet arttıkça fiyatlar da baya bir düşmüş. Fiyatların bu kadar düştüğü ve indirim fırsatlarının da ardı arkası kesilmediği bu dönemlerde bence oldukça mantıklı bir seçim. Şahsen kiralık araba işine hiç girmemiş ve hiç kiralamamış biri olarak nerden başlayacağım konusunda çok fikrim olmamasına rağmen hemen hemen her seyahat sitesi bu konuda bolca bilgi sunuyor. Skyscanner gibi ucuz uçuş bileti satan firmalar bile uçaktan indikten sonraki adım olan kiralık oto seçeneğini hemen karşınıza çıkartıyor.

opel-insignia

Bir zamanlar sadece şirketlere yönelik çalışan firmalar artık bireysel olarak da müşterilerini çekmeye başladı. Bunlardan biri de benim gördüğüm Vivi.com.tr firması. Araç kiralama konusunda uzman bir firma olan Vivi kısa ve uzun vadeli kiralama opsiyonları da sunarken araçların kalitesinden de hiç ödün vermiyor. En uygun fiyat garantisi gibi çok iddialı bir sloganla da gelmişler. Bizden ucuzu varsa gösterin diyorlar, daha aşağı fiyatı mutlaka vereceklerini de söylüyorlar.

firsatyakala

Tabi seçeceğiniz firmayı internetten araştırmak çok önemli. Tüm firmalar sürekli olarak kampanya ve indirim yapıyorlar ve bunların hepsini birden takip etmek çok güç. O yüzden Vivi gibi diğer araç kiralama siteleri olan skyscanner yada rentalcars gibi yerleri de takip edip karşılaştırma yapmak ve en ucuzuna yönelmek doğrusu olacaktır. Ucuz etin yahnisi durumuna düşmemek için de verilen fiyatlara kasko, sigorta, kdv, teslimat ücreti ve ekstralar gibi durumların da fiyata dahil olup olmadığını mutlaka hesaba katın.

İyi yolculuklar!

 

Not: Sponsor reklam içerir, yazı ve tüm görüşler bana aittir.Booking.com

2 Responses

  1. Alp

    Araba fiyatları çok değişken, erken rezervasyon şart. Günü birlik kiralayacaksanız, uçaktan inin terminal içinden kiralayın, kasmaya gerek yok.

    Cevapla
  2. aynur

    hep özeniyoruz ama bir türlü yola çıkamadık. Ama bu yaz planlarımın arasında araba kiralayıp türkiyeyi dolaşmak var. İnşallah bende bir blog açıp paylaşıcam

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.