All for Joomla All for Webmasters

Özellikle uzun süreli seyahat edenler için altın değerinde bir site olduğuna inanıyorum. Ve hemen hemen kimse tarafından bilinmiyor olması (bahsettiğim kişiler tarafından gelen tepkiler neticesinde bu kanıya vardım) oldukça garibime gitti ve biraz tanıtımını yapmak istedim.

Cost of Living / Yaşam Maliyeti

Baştan uyarı yapmam gerek. Bu site her ne kadar genel olarak çok iyi fikirler veriyor olsa da girilen içerikler aynı wikipedia’da olduğu gibi bağımsız kişilere ait. Yani bir litre sütün fiyatını 2 lira da yazabilirler olabilir 200 lira da. Aşırı verilen miktarlar gözlemlediğim kadarıyla editörler tarafından zamanla listeden siliniyor ama yine de sadece aklınızda olması açısından bu detayı belirtmek istedim.

Site oldukça basit bir arayüze sahip. Sadece gitmek istediğin yada yaşam standartlarını merak ettiğin ülkeyi listeden seçiyorsun yada şehrin ismini yazıp gelen listeden seçiyorsun. Ülkeyi listeden seçtiğinde yeni gelen sayfada o ülkeye ait bilgi girilmiş şehirler arasında seçim de yapabiliyorsun. Çok kullanışlı ve seyahat eden etmeyen herkesin fazlasıyla işine yarayabileceğini düşünüyorum

 

ist1Test için herkes kendi şehrini seçip fiyatların ne kadar yakın olup olmadığını kontrol edebilir. Ben İstanbul için yaptığımda fiyatların olağandan biraz daha yüksek olduğunu gördüm ama bunun normal olduğunu düşünüyorum çünkü fiyatların bu sitede belirtilen rakamların altında olduğu yerlerde internet kullanımı ve amacını da düşünmek gerekiyor. Sitenin İngilizce oluşu ve maddi durumu genel olarak biraz daha iyi olan insanların buraya bu tarz bilgileri girdiğini düşünürsek fiyatlar da bu kişilerin görüşleri doğrultusunda şekilleniyor. O yüzden benim tavsiyem burdaki fiyatları kesin olarak baz almamak, her zaman burdaki fiyatın biraz daha altında sonuçlar elde edebilmek mümkün. Bana soracak olursan, %15-20 gibi bir değişiklik söz konusu olabilir. Sol tarafta gördüğünüz ana Index ilk görüşte anlaşılmıyor olabilir, öyle de zaten. Buradaki rakamlar New York’un puanı 100 esas alınarak hesaplanıyor. Yani tüm şehirlerin puanlaması da buna göre yapılıyor. Devam edelim aşağıdaki kısım beni daha fazla ilgilendiriyor.

ist2

Burada görüldüğü gibi İstanbulda’ki market fiyatları yer alıyor. Dediğim gibi bu bilgilere sitede kayıtlı olan tüm şehir ve ülkeler bazında ulaşabilirsiniz. Sağ tarafta görülen minimum ve maksimum ücretler. Mesela ekmeğin fiyatı minimum 1 lira, maksimum 1,5 lira olarak belirtilmiş. Halk ekmek bu kapsama girememiş anlaşılan :) Aynı şekilde birçok sebze ve meyvenin fiyatlarını da görmek mümkün.

ist3

Gidilen ülkelerde uzun süreli kalmak isteyecen gezginler için en güzel kısım burada. Kira ücretleri! Yukarıdaki ücretler yine İstanbul için geçerli ve hemen hemen gayet mantıklı gibi görünüyor.

Site tabiki sadece bunlardan ibaret değil. Oldukça geniş ve detaylı bilgiler mevcut. Bunlar arasında hava kirliliği, ev fiyatlarının metrekare bazında ücretleri, suç oranı, sağlık hizmetleri, trafik, yaşam kalitesi oranlarının yanında taksi, benzin ve otel ücretlerine kadar bilgiler var. Dilersen farklı şehirler arasındaki karşılaştırma yapabilir ve tüm bu istatistikleri birebir karşılaştırabilirsin.

Site adresi : www.numbeo.com

Bildiğin iyi oldu değil mi? :)

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.