All for Joomla All for Webmasters

Benim için fazlasıyla sinir bozucu bir dönem oldu. Uzun süredir yazamıyor olmam zaten yeterince canımı sıkıyorken bir de daha önceki yazımda bahsettiğim El Camino hayalimi de rafa kaldırmak zorunda kaldım. Kendi ülkemde bile yeterince faşizme mağruz kalmak yetmezmiş gibi bir darbe de Avrupa Birliğinden geldi. Bakıldığı zaman çok büyütülecek bir şey değil tabi, alt tarafı Schengen vizesi vermediler ama vermeme sebepleri ülkemizin diplomatik olarak ne kadar zayıf ve etkisiz olduğunu gösterdi. Çalışmadığım için benden toplaması pek de kolay olmayan bir miktar parayı hesabımda göstermemi ve diğer gerekli belgeleri istediler. Hepsini yapmış olmama ve istedikleri parayı da bankada göstermiş olmama rağmen “göçmen olarak kaçabilir” diyerek vize vermediler. Önce Fransa’dan başvurdum, gösterilen belgeler güvenilir değil dediler, sonra İspanya’dan başvurdum onlar da göçmen olma tehlikesi var dediler. Sonuç olarak AB için ülkeye girmeye çalışan değersiz insanlar olarak görülüyoruz ve oraya gidip ekonomilerine para kazandırıp tekrar deliğimize geri döneceğimize yeterince ikna edebildiğimiz vakit bu ziyareti bize lütfediyorlar.

Bu konuda yazabileceğim ve söyleyebileceğim daha çok fazla şey var ama artık nefret söylemlerine döneceği için hiç kimsenin işine yarayacağını düşünmüyorum ve o yüzden boşver diyip yola devam ediyorum.

Vize reddini yediğimden beri kafamda bir çok plan belirmeye başladı. Gidilebilecek diğer alternatif ve vize istemeyen yerler. Maddi olarak da bütçemi aşmaması gerektiğinden tekrar rotamı Asya’ya çevirdim fakat bu sefer kafamdaki plan daha uzun süreli bir yolculuk. Tayland ile başlayıp sonrasında diğer Güney Doğu Asya ülkeleriyle birlikte G.Kore ve Japonya gibi ülkeleri de görmeyi planlıyorum. İşin bütçeleme kısmını bu hafta içinde planlayıp bitirmeyi düşünüyorum ve tabiki akabinde rotamı hemen sizinle paylaşıcam.

fff

Bu aralar hayatımdaki herşey ters gitti, hepsini tek tek sıralamak istemiyorum ancak hemen hemen iyi giden hiç bir şey olmadı ve bu yazı ile birlikte tekrar yola çıkma vaktimin geldiğini, bu başımın üzerindeki kara bulutları dağıtmanın tam zamanı olduğunu düşünüyorum. Avrupa vizemin çıkmamasına başta çok içerlemiştim ancak alternatif olarak bir kaç ay Tayland ve Endonezya’nın egzotik bölgelerinde vakit geçirmek de pek fena bir fikir değil sanırım. Özellikle kış aylarına girmek üzere olduğumuz bu dönemde oradan göndereceğim fotoğraflar ile takdir teşekkürden çok küfür ve bela alacakmışım gibi geliyor :)

Artık tekrar yola çıkma ve canlanma vakti geldi. Hayatımda tekrar başlıyorum ve bu sefer daha uzun yollar, daha fazla hikaye, daha fazla fotoğraf ve videolar ile geri dönüyorum. Ayrıca sitenin tasarımı da yakında değişecek, umarım yeni halini de beğenirsiniz.

Çok yakında tekrar görüşmek üzere

gökhan

=)(=

 

7 Responses

 1. Akın

  Üzerinden bayağı zaman geçmiş ama üzüldüm sizin adınıza. Vize denen garabet maalesef seyahatin önündeki en büyük engellerden. Ne yazık ki schengen almak da günden güne zorlaşıyor bizler için. Schengen’den ret yeme durumunda şöyle bir tavsiyem olabilir: Ret yediğinizde hemen yeniden başvuru yapmayın. Öncelikle redde itiraz edin. Ülkeden ülkeye değişmekle beraber, çoğu durumda tek sayfa İngilizce bir dilekçe yazıp, ilgili ülkenin dış işleri bakanlığına yolluyorsunuz. Kimi durumda konsolosluğa yapıyorsunuz itiraz başvurusunu. Aksi takdirde, üst üste başvuru yapıp red alınırsa, sonraki schengen başvurularında vize ihtimali iyice sıfırlanabilir. O yüzden mümkün mertebe itiraz mekanizmasını kullanmak gerekiyor.

  Ayrıca sitenizi yeni keşfettim. Çok güzel hazırlamışsınız. Samimi ve içten içeriğiyle, internette binlercesi bulunan çoğu basmakalıp seyahat sitesinden ayrılıyor. Paylaşımlarınız için gönülden teşekkürler.

  Cevapla
  • gokhan

   Çok teşekkür ederim, ben de biraz öyle olmasını umuyordum sitenin ve olduğunu duymak da güzel :)
   Vize olayında evet cidden sıkıntılı bir süreç ve daha uzun süre böyle olacak gibi de gözüküyor.

   Cevapla
 2. çağrı öz.

  Camino’yu çok merak ediyordum, kendimde yapmak arzusunda olduğum için ama olmamış, üzüldüm. Ama Şunu söyleyeyim, ülkemiz abidik gubidik meselelerle onlarca yıldır zaman kaybetmek yerine bir “turizm ülkesi” olmayı ve böyle bir coğrafyada birinci gelirini turizm yapmayı başarabilseydi emin olun o AB ülkeleri bize vizeyi çoktan kaldırmışlardı. Ama yok biz hala ilkokulda zorunlu din dersi vermekle meşgulüz, aihm’de bizi mahkum etmekle. Fazla siyasete girmeyeyim gezi sitesine yakışmaz diyeceğim ama bu konu yani bu vize ve aşağılanma konusu bizim kendi iç siyasetimizle de fena halde alakalı, tabii ki dış siyasetle de.
  “Öyle bir üke ki bir kısmı AB’deki insanlardan da ileride, ama bir kısmı Afganistanı yaşıyor” demişti Avrupada yaşayan bir yakınım, bence çok haklı ve bunların bu işlerde çok etkisi var maalesef.

  Neyse umarım uzak doğu gezisi iyi geçer merakla takipteyim.

  Selamlar.

  Cevapla
 3. Eftal

  Abi nedir bu ispanya vizesindeki olay? Mayısta almayı talep edicem de ekşide herkes kolay felan yazmış. Napıyım çalışır durum damı olayım ? davetiye mi bulayım ispanyadan? öğrenci mi olayım? işsiz mi olayım ? vfs diye bir ajans var onlarla mı yapayım bu vize işini ?

  Cevapla
  • Gökhan - Yoldaki.com

   işsiz olarak gitmen hemen hemen imkansız gibi gözüküyor.VFS dediğin aracı firma dışında bir seçeneğin yok zaten, her türlü onlara başvuracaksın ve onların dediklerine çok güvenme çünkü herşey güllük gülistanlık gibi gösterip en sonunda da reddi yiyince hiç bir açıklama yapmıyorlar. Bana da tüm evraklar tamam, hiç bir sorun olmayacak gibi görünüyor dediler ancak saçma sapan şekilde hem fransa hem ispanya’dan red aldım. sponsor mutlaka bul, anne baba vs durumu geliri iyi olan biri varsa o tüm gelirini kanıtlayan belgeleri hazırlasın ve başvururken tüm masraflarının ailen tarafından karşılanacağı tüm belgelerle belirtilsin. çalışıyorsan vize alman daha kolay ama 50 günlük vize istersen nasıl bir iş bu kadar uzun gitmene izin veriyor diye takabilirler kafayı. Bir arkadaşım Yunanistan’dan vize almanın daha kolay olduğunu söyledi, benim şansım olsa ordan almayı denerdim. Aracı kurumlarla konuş, uzun süreli vize istediğini söyle. Daha çok para isteyeceklerdir senden ama en azından araya tanıdık adam sokup bu işleri halletme şansları daha yüksek. Son 3 sene içinde schengen vizesi almadıysan bu işlem daha zor, benim 4-5 sene öncesine ait 3 schengen ve ingiltere vizelerim olmasına rağmen bunları hiç dikkate almıyorlar. Eğer imkanın varsa 4-5 günlük bile olsa bi schengen vizesi al şimdi, ufak bir seyahat yap haftasonu için vs. Bir sonraki schengen’i alman için referans oluşturacaktır. Ama tabi masraflı bir olay bu, durumun varsa yapabilirsin. Sonuç olarak biz AB girmeye çalışan 3. sınıf insanlarız onlar için ve çalışmayan birine vize vermemek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklardır.

   Cevapla
 4. canberk

  abi her gün kontrol ediyorum yeni yazı var mı diye , sonunda bu yazı ile karşılaştığıma sevindim. heyecanla takip ediyorum.

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.