All for Joomla All for Webmasters

Önceki seyahatlerimde sürekli olarak gönüllü çalışma programlarını tercih ettiğimi her yerde dile getiriyordum ve şurada okuyabileceğiniz gibi bu programlarla ilgili bir makale de yazmıştım. Bana en çok gelen sorular da bu çalışma programları ve ne tarz işler olduğu yönündeydi. Bu yazımda da hayatınızda çok büyük değişikliklere yol açacak ve ufkunuzu genişletecek, kendinizi daha fazla tanımanızı sağlayacak ve ayı gibi de eğlenceli olacağını düşündüğüm bir kaç programdan örnek vermek istedim. En çok kullandığım ve en efektif olduğunu düşündüğüm site olan workaway.info üzerinden gidiyorum. Bu programlara katılmak için yapmanız gereken tek şey siteye üye olmak, o da 2 yıllık 25€ civarı bir ücret. Yani 2 gecelik hostel ücreti karşılığı aylar boyunca günde max 4-5 saatlik eğlenceli ve dünya görüşünüzü kat kat arttıracak bir iş karşılığı bedava yemek + konaklama demek oluyor.

Normal ofis tarzı işler olduğunu düşünmeyin ve bir çok kişinin düştüğü hataya düşüp “e para vermiyolarsa niye çalışayım ki?” düşüncesine kapılmayın derim. Rasgele seçilmiş bir kaç işe şöyle bir bakalım, bunlar dışında dilerseniz üye olmadan istediğiniz ülkeyi seçip o ülkedeki gönüllü iş olanaklarına bakabilirsiniz. Üyelik sadece bulduğunuz işi verecek kişiyle irtibata geçmek için gerekli.

Not: Bu yazıyı daha önce yazmayı planlıyordum ve o zaman bulduğum işleri ekledim ancak bazıları şu an listelemeyi kaldırmış ama yine de

 

PANAMA’DA BİR YATTA YAŞAYINyat

Çok ütopik bir başlangıç gibi oldu biraz evet ama bu tarz işler hiç de öyle uzak ihtimaller değil ve tam tersine orada ki günlük yaşamın bir parçası olduğundan kabul edilme şansınız oldukça yüksek. Bir yatta yaşayacaksınız ve bu yat turistleri bir kaç günlüğüne San Blas Adalarına götürüp getirecek. Karayiplerdeki 300 takımadaların bulunduğu bölgede sürekli olarak dolanacaksınız. Sizin göreviniz ise turistlere yardımcı olmak, mutfak işler, temizlik vb. temel işler. Geri kalanı kaldığınız süre boyunca muhteşem manzaranın ve okyanusun tadını çıkartmak. Herhangi bir tecrübe aranmıyor ve muhtemelen bir yatta yapılması gereken temel kurallar ve işler konusunda da tecrübe kazanmış olacaksınız. CV’nize yazarsınız işte fena mı? :) Detaylara buradan ulaşabilirsiniz

KILIMANJARO’DA GÖL KENARINDA SAFARİ KAMPINDA KALIN

Evet hepimizin(!) aklına gelmiştir zaten şu bayram tatili 9 gün olsa da ben de bi çıkıp Tanzanya’yı gezsem diye. İşte beklediğiniz fırsat ayağınıza geldi :) Beyaz yakalılar sözüm size, binlerce lirayı Alanya’ya her zaman gömebilirsiniz zaten, hayatınızda bir kere olsun bir değişiklik yapın da zihninizin rengi azcık değişsin. Tanzanya’nın kusursuz doğasını gidin bir görün (burda hiç gitmemiş olan ben nasıl da sıkıyorum gidin yapın diye, param olduğunda en çok gitmek istediğim yer zaten, bu da bana sponsor olmak isteyenlere mesaj olsun!). Savanna’nın 800 hektarlık alanında Caldera gölünün hemen kenarında çalışma imkanı bulunuyor. İşveren arkadaşımızın ise öncelikli olarak istediği kişiler websitesini adam edebilecek ve pazarlama konusunda tecrübeli kişilerden fikir almak istiyor. Bu konulara hakim olan kişilere gönderin bu yazıyı :)

NORVEÇ/LAPLAND’DA HUSKY’LER İLE ÇALIŞMA FİKRİ NASIL?

husky

Sadece filmlerden aşina olduğumuz bu hayat tarzını gidip görmek gerçekten en çok istediğim şeylerden biri. Husky’lerin kötü koşullar altında çalıştıklarına dair şeyler duymuştum ancak aynı zamanda çok iyi şartlar altında olduklarını da benzer şekilde duydum. Gidip görmek en iyisi diye düşünüyorum. Buradaki işiniz ise gelen turistlerle ilgilenmek, hayvanların bakımlarına yardım etmek, bahçe düzenlenmesi, ufak tefek inşaat işleri, genel bakım, çiftçilik vb. işler. Bakınca direk amelelik lan bu diyebilirsiniz ama gerçekten öyle olmuyor. Sizinle birlikte herkes işin bir ucundan tuttuğu için çok daha farklı bir ortam var ve işin en güzel tarafı bir çok bilmediğiniz şeyi de burada öğreniyorsunuz. Bana kalırsa bu tarz bir tecrübe ömür boyu anlatacağınız bir çok hikayeye sahip olmanızı sağlar. Arkadaş ortamında falan anlatır manyak karizma yaparsınız herkes de size hasta olur, egonuz nal gibi olur :) Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

KAMBOÇYA’DA YOGA VE MEDİTASYON MERKEZİNDE ÇALIŞMAK

yoga

Kamboçya’nın güney kıyısında bulunan ve önümüzdeki seyahatte benim de gitmeyi düşündüğüm bir yer olan Sihanoukville’de bulunan bir merkez. Bir çok kişinin yaptığı ve sevdiği, yapmayan bir çok kişinin de dalga geçtiği bir konu olan Yoga ve Meditasyon öncelikli olarak bu dalga geçen kişileri sallamamayı öğretiyor. Farkındalığı, sağlığı ve kendinizle olan bağlantınızı güçlendiren Yoga merkezinde çalışmak, ruhani olarak huzur arayan herkesin hoşuna gidebilecek bir iş. Burada kötü bir tecrübe yaşamanız çok olası gözükmüyor zaten, böyle bir ortamda ancak mangalda pirzola yapmaya çalışırsanız sıkıntı olabilir çünkü size verdikleri yemekler 3 öğün vegan yemekleri olacak. Vegan yemekleri de vejetaryenlerden farklı olarak hiç bir hayvansal gıda içermiyor (evet süt, peynir, tereyağı gibi). Burada sizden beklenen ise genel olarak ortalığı düzgün tutmak, yemek yapmak, misafirlerle ilgilenmek ve yapabiliyorsanız internet üzerinden merkezin reklamını yapmaya yardım etmek. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

YENİ ZELANDA’DA ATA BİNMEK İSTEYEN?

atlar

Evet burda ufak bir detayı baştan belirtmek istiyorum. Her iş kolunda tecrübe aranmıyor diye bir durum yok. Mesela bu iş herkes için olmayabilir çünkü beklentileri atlar konusunda az çok tecrübeli olan birileri. En azından binmeyi ve temel olarak onlara nasıl yaklaşmanız gerektiğini bilmek gerekiyor. Yeni Zelanda’nın Ruakokoputuna Vadisinde bulunan bu küçük çiftlik atların ve diğer hayvanların bakımları konusunda yardıma ihtiyaç duyuyorlar. Ayrıca bahçe ve ev işlerine de yardım etmeniz bekleniyor. Her sabah uyandığınızda bugün işe atla mı gitsem acaba diye düşünen biri değilseniz pek sizi açmayabilir, ancak düşünen biriyseniz bana mesaj atın, bu kafadaki insanlarla tanışmayı çok seviyorum :)

CRETE/ YUNANİSTAN’DA DALMAYI ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

En sonunda çoğunuza daha çok hitap edecek bir iş. Sırf üşengeçliğinizden biliyorum diğer yazıları okurken yav he he diyerek geçtiniz ama buna gelince hmm aa olabilir aslında diyeceksiniz. Neden çünkü Yunanistan hemen dibimizde, ya arkadaş zaten uçağa bineceksin ha 2 saat sürmüş ha 20 saat ne farkeder :) Neyse, bu seferki işimiz Agia Pelagia koyunun hemen yanındaki Lygaria’da bulunan bir dalış merkezi. Merkezin amacı dalış uzmanı olmak isteyenleri kalacak yer ve iş karşılığı eğitmek. Yalnız burada bir detay var ki benim pis pis gülmeme sebep oluyor çünkü burada en az 6 ay kalma zorunluluğunuz bulunuyor. Yani öyle işten izin alayım bayramı birleştireyim gideyim sertifika alayım diye bir şey yok. Oldu ki işten çıkartıldınız, güzel bir tazminat aldınız, aklınızda da böyle bir dalış muhabbeti var o zaman direk hiç düşünmeyin bile. Sizden beklenen iş ekipmanların temiz kalmasını sağlamak, gelen müşterileri misafirleri alıp merkeze getirmek ve bu tarz bir yerde yapılabilecek bir çok diğer işler. 6 ay bir çoğunuza uzun bir süre gibi gelebilir ancak Yunanistan’ın güzelliklerini düşündüğünüzde ve sonunda yepyeni bir mesleğiniz olabileceği gerçeğini hesaba kattığınızda o kadar da saçma gelmiyor değil mi?

KOSTA RİKA’DA KURTARILMIŞ MAYMUNLARLA VAKİT GEÇİREBİLİRSİNİZ

İster onlardan geldiğimize inanın ister inanmayın, ben yaşayan her canlının doğanın doğuşundan beri bir parçamızı oluşturduğuna inanıyorum ve benimle bu aynı fikri paylaşan Hırvatistan, Finlandiya ve Amerika’dan gelen bir grup gönüllü tarafından kurulan bu vahşi yaşamı koruma merkezi şimdi aynı fikri paylaşan diğer gönüllüleri de bekliyor. Bu oluşumun anafikri bölgede bulunan yaralanmış, hasta yada terk edilmiş canlıların tedavisini kendi doğal yaşam ortamlarında yaparak tekrar doğaya geri döndürmek. Emin olduğum bir şey var ki o da burada yapılacak her türlü işin insana katabileceği değerlerin sınırsız olması. İnsanlığın sadece yok etmekten başka bir işe de yarayabileceğini kanıtlama fırsatını burada bolca bulabilirsiniz. Yardım olarak yapılacak çok fazla çeşitte iş var ve mutlaka size uyacak bir tane de bulursunuz.

TONGA’DA ISSIZ BİR ADADA YAŞAMA FİKRİ KULAĞA NASIL GELİYOR?

Issız bir adaya düşseniz yanınıza alacağınız 3 şey geyiğini yaşama fırsatı daha net bir şekilde nasıl elinize geçebilirdi ki? Üstelik “3 şey” sınırlaması da olmadan ohh kafana göre ne istersen götür. Bu arada Tonga neresi diye mutlaka merak etmişsinizdir hemen söyleyeyim Pasifik Okyanusunda bir ada devleti ve olağanüstü güzel bir yer olduğunu daha önce gidenlerden duymuştum. Ama burası da yine hiç bir şey bilmeden gidebileceğiniz yerlerden değil malesef. İnşaat işinden yada yemek yapmasını iyi bilen birilerini arıyorlar. Benim burayı seçmemdeki neden ise tüm adanın güneş enerjisiyle enerji ihtiyacını karşılıyor olması ve su ihtiyacını ise yağmur sularını biriktirerek elde ediyor oluşu. Bu kadar temiz enerjinin olduğu bir ülkede çalışmayı açıkçası ben çok çok isterdim.

UGANDA’DA YETİM KALMIŞ ÇOCUKLARLA ÇALIŞIN

Daha önce Nepal’deki bir yetimhanede çocuklarla çalışmış biri olarak söyleyebilirim ki, gerçekten bunu yapın. İlla bunun için Nepal’e yada Uganda’ya gitmeniz gerekmiyor tabiki, Türkiye’de de tabiki yapabilirsiniz ve mutlaka yapın da. Ancak bunu hiç bilmediğiniz bir kültürde yapmanın mutlaka çok büyük farkları da olacaktır. Çocuk her yerde çocuk, bu bir gerçek o yüzden hiç gerilmenize gerek yok. Dünya’nın her yerinde hepsi yapacağınız şebekliğe aynı sevimlilikle cevap veriyor ve içlerinde zerre kadar kötülük bulunmuyor. Uganda’nın Kampala bölgesinde bulunan vakıf yetim kalmış ve kötü durumda olan çocuklara eğitim, yemek, sağlık ve bir çok diğer projelerde yardım ediyor. Tamamen bir aile ortamında eğitim ve yardımlar yapılıyor. Çocuklara bahçe bakımı, yemek yapımı gibi temel eğitimler de veriliyor.

Yalnız bu tarz projeler için sizlerden istenen en az 6 ay kadar buralarda kalabilmeniz çünkü çocukların sizlere, sizin de çocuklara alışmanız çok kısa zaman alıyor ve ardından belki sizin için daha kolay olabilir ama onlar için en yakın arkadaşlarından birine 2 haftada bir veda etmek çok can sıkıcı olabiliyor.

NİKARAGUA’DA SÖRF YAPIN, HEM OKYANUSDA HEM DE FACEBOOK’DA!

sörf

Ehhh.. Artık buna da yok demezsiniz heralde? Nikaragua’da ki bir balıkçı köyünde bulunan sörf kampı okyanus ve sörf sevenleri bekliyor. Günlük yapılacak işler çok basit, raporlar tutulacak, kapmın bloguna yazılar girilecek ve kullandıkları diğer sosyal medya araçlarına fotoğraf yüklenip güncel tutulacak. Bunun dışında sizden beklenen tek şey olabildiğince sosyal olmanız ve tüm eğlencelere katılmanız. Baya ağır şartlar sunan bu bölgeye benden önce giderseniz ağlarım! Detaylar için…neyse vermeyecektim linki ama vereyim hadi :) buraya

 

4 Responses

  1. Kerem

    NORVEÇ/LAPLAND’DA HUSKY’LER İLE ÇALIŞMA FİKRİ NASIL? sonrasındaki çalışmaların linki var mı ulaşabileceğimiz KOSTA RİKA’DA KURTARILMIŞ MAYMUNLARLA VAKİT GEÇİRMEK gibi bir şey istiyorum da.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.