All for Joomla All for Webmasters

Uttarakhand’ın Baluti köyünde havalar bize çok fena feyk attı. Sıcak diye bekledik dolu yağmaya başladı :) Bu sabah 1 hafta beraber çalıştığımız 3 gönüllü Nepal’e doğru yol aldı ve yeni gelen bir diğer gönüllü olan Gilles ile ben kaldım sadece. Hava çok soğuk ve yağışlı olduğundan çalışmaya çıkamıyoruz. Tembellik yada üşenIMG_1526geçlikten değil bu, kimse çıkmıyor zaten bu havada. Açıkçası daha geleli 1 hafta oldu ama burası her ne kadar çok güzel bir yer olsa da biraz kabak tadı vermeye başladı. Bunda Arun’un bizden saatlik internet ücreti istiyor olmasının da bir etkisi yok değil. İnternet olup olmaması değil problem de yani bu kadar basit bir şey için ve zaten sürekli olarak açık ve limitsiz olan birşeyi kullanmamız için bizden para istiyor oluşu biraz sinsice geldiğinden hem benim hem de Gilles’in canını sıktı. Normalde en az 1 ay kadar kalmayı düşünen Gilles 2 hafta max süre belirledi kendine. Neyse dedik, hazır yağmur durmuş biraz dolanalım dedik ve etrafı gezerken envai çeşit maymun görmeye devam ettik. Yolda bize eşlik eden fazla sevimli bir bebe ile tanıştık. Kendisi ıslık çalıp, göz kapağını ters çevirerek ve enteresan sesler çıkartarak bize şov yaptı. Biz de karşılığında muadil şebeklikler yaparak cevap verdik. Mehmet Ali Birand’ın deyimiyle “çok sevimliydi piç kurusu”. :)

Bu arada Nepal’de bir yetimhane, bir okul yapımı projesi ve bir de bir okula gönüllü olarak çalışmak üzere başvuru yapmıştım. Normalde bu başvuruları yaptıktan yaklaşık 1-2 hafta içinde cevapları gelir ama 3 yerden de hemen ertesi gün pozitif dönüş olunca baya bir şaşırdım ve en zoru olan birini seçmek ve diğer ikisine üzgünüm gelemiyorum cevabını vermek durumunda kaldım. Bir okulda eğitmenlik deneyimini çok zamandır istiyordum zaten ancak yetimhane’de ki çocukları görünce açıkçası onları seçmem çok zor olmadı. Evet, takribi 15-20 Mart gibi Nepal/Katmandu’da ki bir okulda çocuklara destek olmak üzere orada olacam! Şimdiden heyecanlıyım! Aşağıda gideceğim okulda beni bekleyenler ile ilgili bir kaç fotoğraf bulabilirsiniz :)

50424 50434 64252 68055

 

 

 

Fakat şu an için kafamdaki soru, o zamana kadar ne yapacam?Bugün Gilles ile konuştum ve hal tavırlarından onun da pek burada kalmaya niyetli olmadığını anladım. Burdan sonraki rotası Beatles’ın meşhur ettiği Rishikesh şehri ve şehrin Ashram’ları. Acaba…? diye düşündüm.

Ashram nedir?

M.Ö. 4000 yıllarından beri ermişlerin, bilgelerin vb zatların yaşadıkları, inzivaya çekildikleri ve zaman zamanda eğitim verdikleri yerler.

ashram

Hindistan’da Ashram’dan bol birşey yok ama çok büyük bir kısmı tamamen turistleri dolandırmak ve kendini bilge olarak tanımlayan sözde tiplerin kontrolü altında bulunuyor. İkimiz de bu olayın fazlasıyla farkındayız ancak sadece Hindistan seyahatimize biraz farklı renk gelsin diye böyle bir şeyi düşündük ve Rishikesh’e gitmeye karar verdik. 1-2 gün içinde internet üzerinden tren biletlerimizi ayırtıp yola çıkacaz. Buradan 6-7 saatlik uzaklıkta olan bir yer ve önceden rezervasyon yaptırmamız şart. Nitekim buradan çıkış(yada kaçış?) olarak düşündüğümüz tarih 1 mart ve malesef 1-7 mart arasında Uluslararası Yoga Festivali var ve Rishikesh’de ki bazı Ashram’lar ücretsiz yoga dersleri veriyor. Bizim canımızı sıkan durum ise baya kalabalık bir turist akını olmasını düşünmemiz. Alternatif olarak yine oraya yakın ama fazla turistik olmayan Haldwari bulunuyor. Maillerimizi gönderdik ve şimdi haber bekliyoruz, olmadı yarın bi arayıp sorduracaz. Maddi olarak sarsacak bir durum olmadığından benim için bir sıkıntı yok. Çok meraklısı değilim ancak değişik bir deneyim olacağı kesin :)

Arun yarın geliyor ve gizlice açtığım internet’i yatmadan kapatmam gerekiyor. Yazarken bile kıl oluyorum bu duruma…

 

7 Responses

 1. Mekselina ŞAHİN

  Merhaba Nepal de gönüllü çalışmak için nerelere başvurabilirim acaba?

  Cevapla
 2. aslı karaman

  Merhabalar;
  Nepal – kathmandu bölgesinde gönüllü olarak kalınabilecek calısılacak kısa donemli, en azından 1-2 haftalık olarak bir yer biliyor musunuz?

  teşekkürler

  Cevapla
 3. sermet fer

  8-10 yaşındaki gökhanı hatırladım da, o zamanlar da meraklı, araştırıcı bi çocuktu.Şimdi de öyle olduğu anlaşılıyor. Şu farkla ki, şimdi, bayağı sıkı bir yazar geleceği gördüm gökhanda. Gökhancım, gezi yazılarının durağanlığını aşan, sıkmayan, sürükleyici, sevimli bir tarzın var. Dedim ya, “Fazla uzak olmayan bir geleceğin esaslı bir yazarı” olacağına eminim. Aynen devam, kendine iyi bak, bize de güzel satırlar yaz. Kutlarım, Selamlar…Sermet Fer ( Taç sokak, alt daire, Alkın’ın babası)

  Cevapla
  • yoldakicom

   Sermet amca selamlar :)

   Ne sizi ne de mavi serçeyi unutmuş değilim :)

   Çok teşekkürler.

   Cevapla
 4. Perihan Koç Hepşen

  BU aradada soğuklardan korunuyorsun inşallah.malum sıcak yerlere gidiyom diye çıktın yola ,ama yazılarını zevkle okuyorum devammm

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.