All for Joomla All for Webmasters

İster dünya seyahati yapıyor olun, ister 1 haftalık bir tatil. Seyahatin her şekli güzel ve sonuna kadar tadı çıkarılması gereken bir iş. Ne kadar mükemmel olmasını istersen o kadar da strese sokar adamı ve bir sürü saçma sapan hatalar yapmaya zorlar. Normal hayatta olduğu gibi seyahatte de sürekli ufak tefek hatalar, yanlış anlaşılmalar ve unutkanlıklar olabilir ama bazı hatalar vardır ki eli kolu bağlayıp bütün bir tatili rezil eder. İşte bunlardan bazıları ve yapmamanız için naçizane tavsiyeler.

1-      Çok fazla eşya götürmek

6a00e5500ce6be8834019affe37aec970c-800wi

Benim başlarda çok fazla yaptığım bir hata. İlk seyahatim 23 günlük bir Avrupa turuydu ve çantam 20kg sırtçantası ve + 6kg’luk ikinci bir günlük çanta şeklindeydi. Şimdi ne zaman biteceğini bilmediğim bir dünya turundayım ve sırt çantam 11kg + 3kg günlük çanta. Hatta şu aralar bile bunun fazla olduğunu düşünüyorum. Çantanı hazırlarken nelere ihtiyacın olduğunu düşün, nelere ihtiyacın olabileceğini değil. Tüm çantanı toplarladıktan sonra tekrar bir gözden geçir ve ihtiyacın olmayabileceğini veya gittiğin yerde ihtiyacın olması durumunda ucuza rahatça temin edebileceğini düşündüğün şeylerden kurtul.

2-      Tek seferde her yeri görmeye çalışmak

tired

Bu kadar kasma. Herşeyi görecem diye plan yaparsan seyahatin sonunda ufak da olsa içinde göremediklerin için hayal kırıklıkları oluşacaktır. Geniş ol, doğal yada parasal nedenlerden dolayı planlarını değiştirmekten korkma ve tecrübelerime dayanarak söyleyebilirim ki, en güzel anılar genelde beklenmedik plan değişikliklerinden doğuyor.

3-      Har vurup harman savurmak

money

Elindeki parayı gittiğin yeri maksimum şekilde tanıyabilmek adına akıllıca kullanmalısın. Para senin limitin değil, belirli olan o bütçeyle en fazla neler yapabileceğini göstereceğin bir gösterge olmalı. Eğer uzun süreli bir seyahat yapacaksan da kendine haftalık bir bütçe ayır. Bu sayede ne kadar harcayabileceğinin hesabını daha kolay yapabilirsin. Elinde kalan ufak tefek birikimler seni ileride çok mutlu edecek emin ol :)

4-      Gezi rehberi kitaplarına fazla güvenme

guide

Bu tarz kitapların yararlı olmadığını iddia edecek değilim. Birçok temel bilgiyi veriyor ve kesinlikle yardımcı oluyor ancak dediğim gibi bu kitaplar sadece bilgi amaçlıdır, asla gezgin’e ne yapacağını söyleyen bir araç olmamalı.

5-      Yol tarifi aldığınız ilk kişiye güvenmek

direction

Hanginiz şu ana kadar hiç yanlış adres tarifi vermedi? Hiçbir zaman tek bir kaynağa bağlı hareket etmeyin ve en az 2-3 farklı kişiden tarif al. İçin, kafan rahat olsun. Yanlışlıkla Taksim otobüsü diye Sarıgazi otobüsüne bindirildiğini düşün. Başına gelmesin böyle bişey :)

6-      Çekilen fotoğrafların yedeklenmemesi

 Az çekmedim bundan. Diğer tüm hatalar zamanla unutulur ama akılda kalan anının fotoğrafı olmaması, daha doğrusu zamanında olmuş bir fotoğrafın üşengeçlik yüzünden kaybolmuş olması yıllarca acı verir. Çok zor birşey değil, artık heryerde internet var. Tek yapmanız gerek google yada dropbox’ın bedavadan sağladığı online depolardan birtanesine kayıt olmak ve fotoğrafları oraya yedeklemek.

 7-      Transit uçuşlardaki transfer süresini kısa tutmaya çalışmak

transit

Transit uçuş yapıyorsan mutlaka iki uçuşunun arasında en az 2 saat vakit olsun. Uçak geç inebilir, çok fazla kalabalık olabilir, saçma sapan bir sebepten birçok gecikme yaşanabilir. Sıklıkla da olur bunlar, eşşeği sağlam kazığa bağla ve strese girme.

8-      Tüm gerekli belgeleri tekrar tekrar kontrol etmemek

dokuman

Halen bir türlü edinemediğim alışkanlık ve halen ceremesini çoğu zaman çekiyorum. Belgeleri birden fazla kere kontrol edin ve hatta mutlaka bir checklist bulundurun ve en az 2 kere tik atarak kontrollerini yapın. Benim gibi az sonra yapacam zaten dediklerinize tik atarsanız ağlarsınız.

 

9-      Seyahat sigortası yaptırmamak

insurance

Bunu ekleyip eklememe konusunda kararsızım aslında. Şahsen ben gittiğim ülkeye göre sigorta yaptıran biriyim. Eğer üzerinde değerli eşyalar varsa ve Hindistan gibi bir ülkeye ilk defa gideceksen kapsamında hırsızlık olan bir sigorta yaptırsan iyi olur. Uluslararsı olarak en geçerli sigortalardan biri www.worldnomads.com . Kapsamı baya geniş ve müşteri hizmetleri başarılı. Ancak aylık yaklaşık 100$ gibi bir ücretleri var. Bütçeni sarsmayacaksa hiç düşünme.

 

10-  Gittiğin ülkeyi bankaya bildirmemek

bank

Ne alaka diyebilirsin ama bazı bankalar ve hatta gsm operatörleri gittiğin ülkede sıkıntı yaratabiliyor. Filipinlere gidip kredi kartını kullanmak istediğin zaman kartın “şüpheli kullanım” gerekçesiyle geçici süre iptal edilebilir. Veya benim şu anda yaşadığım gibi internet bankacılığı için kullandığım akıllı sms şifreleri gelmeyebilir ve ortada kalabilirsiniz.

 

11-  Önemli dökümanların kopyalarını yanında taşımamak

print

Pasaport, kimlik, seyahat sigortan vb önem arz eden tüm dökümanların 2 adet fotokopisi ve email yada online bir depo’da dijital kopyaları mutlaka ve mutlaka bulunmalı. Olur da birini kaybedersen, özellikle pasaportunu, yenisini çıkarma işlemini çok çok hızlandıran bir faktör olduğundan bu madde çok önemli.

 

12-  Gidilen ülkenin para biriminden çok fazla üzerinde bulundurmak

Gidilecek yerdeki en yakın makul ATM’ye ulaşabilecek kadar paran olması yeterli. Gittiğin yerde gerektiği kadar para bozdurabilirsin ancak acil bir durum yoksa havaalanında ki ATM’leri kullanma, çok felaket komisyon alıyorlar.

 

13-  Yanlış havalimanına gitmek

wrong

Evet biraz komik geliyor kulağa ama şahsen tanıdığım birkaç kişinin de başına geldi. Gittiğin yerde birden fazla havaalanı olabilir ve bunun farkında olmayabilirsin. O yüzden hangisine indiğini kontrol etmende fayda var.

 

14-  Turist kafilesine takılıp kalmak

grup

Yapma işte bunu. Biraz cesur ol, korkacak bişey yok. Kendi maceranı kendin yarat, diğerlerinin yaptığı şeyleri yapma. Kimsenin gitmediği yerlere git, maceranın en hası ve en eğlenceli şeyler her zaman oralardadır. İnsanlara selam ver bir selamla maceranı nasıl şekillendirdiklerine şahit ol.

 

15-  Hırsızlara davetiye çıkartmak

pick

Hırsızların en sevdiği turistler tüm malvarlıklarını açıkça sergileyenlerdir. Terminalden çıkarken asla kullanmayacağın ama omuzunda asılı duran SLR kameran, her halinden içinde laptop olduğu belli olan üzerinde elma logosu olan bir çanta yada göz kamaştıran şekilli bir saat. Tamam bunlarsız yapamıyor olabilirsin ama en azından oteline girene kadar saklamayı becerebilmen lazım.

 

16-  Farklı kültürlere saygı duymamak

culture

En sevmediğim. Bir ülkeye gittiğinde ilk olarak her türlü farklılığa hazır ve saygı duymaya tamamen açık olmalısın. Kültürlere ve adetlere kısa sürede aşina olmaya çalış ve dikkatli hareket et. İstemedende olsa insaları küçük düşürebilir yada hakaret edebilirsin. Mesela Budizm’de ayağının altını göstermek yada çocukların başını okşamak gibi bizde hiçbir şekilde saygısızlık kabul edilmeyecek şeyler orda kötü karşılanıyor. Birazcık araştırma yeterli.

 

17-  Tüm parayı tek bir yerde tutmak

kemer

Tüm yumurtaları tek sepete koymakla eşdeğer. Çok fazla para taşıma, taşıdığını da farklı çantalara yada ceplere olmak üzere en az 3-4 farklı yere dağıt. Mutlaka gömlek altına giyilen askılı cüzdanlardan taşı ve önemli eşyalarını orada taşı. Hatta artık içine para koyabildiğin kemer, şapka ve gözlük kılıfları bile bulunabiliyor.

 

18-  Gidilen mekanla ilgili araştırma yapmamak

 reserach

Az öncede bahsettiğim gibi biraz araştırma yapmak hayatı fazlasıyla kolaylaştırır. Gittiğin yerle ilgili ziyaret edeceğin yerler ve genel kültürü hakkında en temel bilgilere sahip olursan hem adaptasyon sürecini hızlandırırsın hem de gördüklerinden daha fazla keyif alırsın.

 

19-  İçkiyi fazla kaçırmak

alcohol

Sağlık konusundan bahsetmeyecem merak etme. Sadece abartmadan içmek ve stresi farklı şekillerde atmanın yolunu bulmak senin yararına olacaktır. Paranı çok çabuk bitirmenin yanısıra bir an önce kafayı bulmanı bekleyen bir hırsız için inanılmaz kolay bir yem olabilirsin.

 

20-  Orada yaşayan insanların tavsiyelerini dinlememek

locals

Bölgenin yerlileri her zaman herşeyi sizden çok çok daha iyi bileceklerdir bunu kabul edin. Uyarılarına ve söylediklerine çok dikkat edin, birçok beladan başınızı hiç bulaşmadan kurtaracaktır.

 

21-  Yabancı bir ülkede sinirlerine hakim olamamak

angry

Sabırlı ve toleranslı olmak bir insanın sahip olabileceği en büyük erdemlerden biridir. Herşeyden önce gittiğin ülkede bir misafir olduğunu unutma. İşler istediğin gibi gitmeyebilir, olsun, bunu sadece deneyimin bir parçası olarak kabul et ve ders al. Bilmen gereken en önemli şey herşeyin planlandığı gibi gitmemesinin sebebi onların haksız olduğu anlamına gelmez.

 

22-  Uçsuz bucaksız beklentilere girmek

enjoy

Her zaman söylerim. Az beklenti çok mutluluk. Eğer birşey planladığın gibi gitmediyse asla kafaya takma ve işleri akışına bırak, asla herşeyin mükemmel olmasını bekleme. Aslında en güzeli kafanda hiçbir beklenti kurma ve gittiğinde sıfırdan yaşamaya başla ve sonuna kadar tadını çıkarmaya bak. Bu şekilde karşına çıkan herşeyi kabullenmek ve saygı duymak çok daha kolay olacaktır.

4 Responses

 1. Haluk Akiltopu

  Yazıdaki bir çok öneriyi yaşayarak veya hissederek öğrenmiş biri olarak derli toplu yazıya dökülmüş hali hoşuma gitti… Sanki sadece bana ait hatalar veya sorunlar gibi görüyordum… Yalnız değilmişim:-)

  Cevapla
 2. M Caglar Erozgen

  Genelde bu tip “öğüt veren” yazılardan hiç hazzetmiyorum, sıklıkla birbirinin aynısı oluyor çünkü. Ama sizinki çok iyi olmuş tebrikler. Bir keresinde fotoğraflarımı sırf üşengeçlikten ben de yitirdim, şimdi herkese ilk bu uyarıyı yapıyorum. Bir de bankaya bildirme konusunu anımsatmanız harika olmuş; geçen yıl Iguazu’da tişört alırken kasiyer beceriksizliğinden kredi kartımla 2-3 kez çekim yapmayı denedi, bankam da şüpheli bulup kartımı bloke etmişti… Türkiye’ye dönünce çözebildim sorunu.

  Cevapla
  • yoldakicom

   Açıkçası bende pek hazzetmem “öğüt veren” maddelerden fakat ben çok sıradan bir gezgin olduğum için ve bunlar çoğu zaman kafama takılan şeyler olduğundan böyle birşey yayınlama gereği duydum. Ve itiraf edeyim, yazdıklarımın bazılarını halen yapmadım :)

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.