All for Joomla All for Webmasters

Sık Sorulan Sorular

Bazen sürekli olarak (ve gayet normal olarak) aynı soruları mesaj yada mail yoluyla alıyorum. Her zaman hızlı dönüş yapma şansım olmuyor o yüzden sık soruldukça bu sayfayı da güncellemeye devam ediyor olacam.

Bu sayfa “bana mesaj atmayın yeter ulan” içeriğinde değildir. Aşağıdaki sorular dışında bir sorunuz varsa her zaman mail yada facebook sayfası ile sormak istediğinizi sorabilirsiniz. Elimden geldiğince hızlı cevaplamaya çalışıyorum, geç kalırsam küfür edebilirsiniz, alınmam rahat olun. Geniş adamımdır :)

-Bu kadar seyahat edecek parayı nereden buluyorsun? Değirmenin suyu nereden geliyor?

Uzun zaman önce hiç çalışmadan seyahat nasıl edebilirim diye düşünüyordum. Bunun için pasif bir gelir kaynağına ihtiyacım vardı ve bu da tabiki kira getirisi olabilirdi. Hem yatırım olarak mantıklı hem de pasif gelir olarak sürekli bir kaynak olacağından kazandığım paranın büyük bir kısmını ev kredilerine yatırdım ve şimdi kira gelirleri ile düşük bütçeli olarak seyahat edebiliyorum. Ayrıca bunlara ek olarak Türkçe – İngilizce çeviriler ve websitesinde zaman zaman ücretli tanıtım yazıları yazıyorum.

-Hiç çalışmayı düşünmüyor musun? Ofis hayatına geri dönecek misin birgün?

Düşünüyorum tabiki, hatta şu anda çeviri yaparak kira dışında ek gelir de elde ediyorum. Bunun dışında da yapmak istediğim diğer meslekleri öğrenmek için zaman ve fırsat yaratmaya çalışıyorum. Bir gün masör olarak freelance işler yapabilirim :)

Ofis : Çoğu hayatlarından sürekli şikayet eden insanların bir araya gelip, sokakta ölüyor olsan üzerine basıp geçecek bir şirketi zengin etme uğruna çalışanların toplandığı havasız, genellikle depresif beyaz florasan ışıkları ile aydınlatılan stres yuvası.

Tanım yeterli olmuştur sanırım cevap için.

 

-Ben de senin gibi gezmek istiyorum, ne yapmam gerekiyor?

Bu soru en çok 20 yaş civarı arkadaşlardan geliyor. Henüz daha kariyer basamakları başlamadan böyle bir düşünceye kapılmaları normal çünkü ben de tam o yaşlarda bu kararı vermiştim. Ancak şimdi 35 yaşındayım ve ancak başarabildim, benim 12 yılımı aldı. Sizin daha kısa sürebilir, kişiden kişiye değişir.

Bir yerden pasif bir nakit gelir sağlayın (online işler, kira geliri, zengin dededen miras vb.). Yani çalışsanız da çalışmasanızda o para gelecek. Benim tam olarak yaptığım buydu(kira ve online işler). Bir çok kişi “tek ihtiyacım sırtçantam, pasaportum ve bilet!” diyor ancak gittiği yerde sıcak su bulamayınca depresyona giriyor. Eat, Pray, Love filmindenki gibi değil yolda hayat. Tam olarak beklentinize karar verin öncelikle, nasıl bir durumda düşünmeden rahatça seyahat edebilirsiniz diye. Sonra o duruma gelin ve yola çıkın. Çok zaman alabilir, önemli değil. Benim 12 yılımı aldı, baştan bunu söylediğimde “ohoooo kim bekler o kadar?” diyorlar, beklemeyin o zaman, demekki benim kadar istemiyorsunuz bunu. :)

-Daha çok fotoğraf ve daha çok tanıtım yazıları koysan insanlar siteni daha çok ziyaret etmez mi?

Evet bu şekilde daha çok ziyaretçi çekebilirim. Hatta “Dünya’nın en gundik 17 mağarası” şeklinde listeler hazırlarsam da ziyaretçi sayımı 20’ye katlarım ancak benim derdim daha çok ziyaretçi değil. Web sitemde kendi tecrübelerimi ve anlatmak istediklerimi anlatıyorum. Bunları seven insanların sayısı tek tek resimlere bakan insanlar kadar olmadığının farkındayım ama ben bunu seviyorum. İşi bırakıp yola çıkmamın sebebi de sisteme ayak uydurmak değil bu sistemden dışarıya çıkmaktı. İnsanları değil kendimi mutlu etmeye çalışıyorum, benim mutlu olmamı takip eden ve benimle mutlu olan kişilerin sayısı hiç önemli değil.

-Reklam, sponsor gibi şeyler var mı kafanda?

Reklam insanları rahatsız etmeyecek ve görüntü kirliliği yaratmayacak kadar olabilir. Sponsorluk tabiki almak isterdim, uçak biletlerinin paralarını biri ödese hayır demezdim ancak o konuda pek bir beklenti içinde değilim.

-5000 takipçiye ulaştığında herkese benden çay demiştin, ne zaman içiyoruz çayı?

Sözüm söz. Kadıköy moda’ya beklerim ;)