All for Joomla All for Webmasters

İlk yazımda belirtmiştim Hindistan olayına çok güvenmeyin diye. Bir bildiğim varmış demekki. Dünya’nın en eğlenceli Karma’ları sıralamasında 4. lüğü garantilemiş olan şahsımın Karma’sı şu sıralar eğlenmeye devam ediyor. İran için zaten vizeye ihtiyacım yok ancak Hindistan için buradan vize almam gerekiyor.

Sadece saat 9.30 ile 11.15 saatleri arası hizmet veren vize servisinin resmi sitesinde istenen belgeler arasında İkametgah bulunmuyor. Ama Hindistan bu konuda bizimle benzer bir bürokrasiye sahip anladığımız kadarıyla.
Çalışmadığım ve evimi kiraya vermiş olduğumdan dolayı bir yerde ikametim bulunmuyor. Ancak mutlaka bir yerde ikamet etmem gerektiği konusunda fazlasıyla ısrarcılar. Kendi evinin tapusunu götürmek bir işe yaramıyor. Mutlaka bir yerde birilerinin yanında kalıyor olmanız gerek yada en azından öyle göstermek.

Ailemin oturduğu Çekmeköy nüfus müdürlüğüne gittik ve ailemin her türlü kaydı orda olmasına rağmen bizden kanıt olarak fatura istediler :) Şansa yanımızda olan faturayı gösterince bu sefer de hemen veremeyeceklerini, bize verecekleri belgeyi Seçim Kuruluna götürüp hakim’e imzalatmam gerektiğini söylediler. Hakim bey uygun görmediği sürece böyle bir değişiklik yapılamazmış. :) Kurula gidip teslim ettik ve ancak 7 Ocak Salı günü alabileceğimi söylediler. Yani gitmeden 1 gün önce… Teşekkürler Türkiye ve muhteşem bürokrasi!

Bu durumda Salı günü sabahtan 8.30’da belgeyi kapıp, nüfus müdürlüğüne gidip ikametimi alıp 9.30-11 arası çalışan konsoloslukta Hindistan vizesine başvurup aynı günün akşamı vizemi almayı umuyorum.

Hindistan konsolosluğu hakkında bilgi ve turist vizesi için istenen belgeler (resmi sitede tam liste yok) :

1. Online yapılan başvuru formunun çıktısı (online başvuru sırasında fotoğrafı mutlaka yükleyin)
2. 1 adet vesikalık fotoğraf
3. İkametgah belgesi yada fatura
4. Gelir belgesi / Banka’da yeterli para olduğuna dair belge (2.500-3000 lira yeterli)
5. Nüfus cüzdanı fotokopisi
6. Pasaport’un orjinali ve fotokopisi
7. Uçak bileti ve kalacağınız yerin rezervasyonları. Ödemiş olmanız gerekmiyor, rezervasyon yeterli.
Taksim Gezi Parkı’nın aşağısında kalan Cumhuriyet caddesi üzerinde Kahve Dünyası’nın hemen yanındaki apartman. Çok fazla kalabalık olmuyor ama siz yine de yarım saat kadar erken gitmeye bakın. Genel olarak yardımcı oluyorlar zaten ve Schengen gibi soğuk tipler değiller.  Eksik belge istemiyorlar, mutlaka tamamlamanız gerek istenenleri. Henüz almadım ama güvenlik görevlisi ve orada daha önceden almış olanların demesine göre sabah evrakları verip akşam vizeyi alabiliyormuşuz. Umarım öyle olur.

Görüşürüz!

gökhan
=)(=

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.