All for Joomla All for Webmasters

Artık günümüzde bir yerden bir yere gitmek çok daha kolay. Uçak bileti fiyatları neredeyse her bütçeye göre uygun hale geldi. Erken davranan ucuz uçak bileti fiyatları ile çok daha uygun rakamlara alabiliyor. Ancak yapılan uzun uçuşlarda yaşanan zaman dilimi atlanması pek çok kişi için ciddi bir sorun haline dönüşüyor.

Sağlık problemlerine de yol açabilen bu durumu minimuma indirmek aslında oldukça kolay sayılır. Uzun uçuşlarla sağlanan seyahatlerde dikkat edilmesi gereken konuların başında vücudun basınç ve su dengesini korumak bulunuyor.

Dunya-Zaman-Farklari

Uzun uçuşların en büyük problemlerinden biri genel olarak saat farkı ve uyku saatlerinin değişiyor olması. Yapılan kıtalar arası seyahatlerde bir anda çok sayıda zaman dilimi geçişi yaşamak bünyeyi olumsuz etkileyebiliyor. Yaşanılan yerdeki saat dilimine alışan vücudun bir anda 6-7 saatlik atlaması, bioritmin bozulması olarak bilinen jet-lag durumuna sebep oluyor.

Jet-lag seyahat eden kişinin kendisini yorgun ve halsiz hissetmesine neden olurken algılamada sorunlar ortaya çıkmasına neden olan bir durum. Bütün dengeyi bozabilen bu durumdan sindirim sistemi dahi etkilenebiliyor. Araştırmalar sonucunda bunun etkisinden kurtulmanın uçuş saatinin 8 katı olduğu ortaya çıkıyor. Yani 10 saatlik bir uçak yolculuğunun etkileri 80 saat kadar sonra ancak etkisini kaybediyor. Bu zaman dilimi yaklaşık 3-4 güne denk geliyor. Tabii ki dönüşte de aynı sendromun yaşanabileceğini akılda tutmak gerekiyor.

Vücudun bioritminin bozulması olarak bilinen bir sendrom olan jet-lag, uzun uçuşlar yapan kişilerin ortak sorunu. Genel olarak geniş bir zaman dilimi atlayarak yapılan seyahatlerde vücut bu duruma ayak uydurmakta zorlanabiliyor. Bu durumun yan etkilerini en aza indirmek için yapılabilecek en iyi şey, gidilen ülkedeki saate uygun olarak hareket etmek. Yani her ne kadar uykunuz olmasa da vardığınızda gece ise hemen uyumak, ertesi günü çok daha rahat geçirmeye yardımcı olacaktır. Aynı şekilde tam tersi, ne kadar yorgun olsanız da gündüz saatlerinde vardığınızda dinlenmek için uyumamak gerekiyor..

Jetlag-Tedavi

Bunların yanı sıra, uçuş esnasında da alınacak bazı önlemler de bulunuyor. Kabin basıncı yüksek olduğu için vücut genelde kuruma eğilimi gösteriyor. Bu nedenle uçuş öncesinde ve havadayken bol su tüketmek oldukça önemli. Ancak alkol, çay ve kahve gibi vücutta su tutan içeceklerden kaçınmak gerekiyor. Yemek tercihinde de aynı şekilde, su oranını düşürmemeye özen göstererek hafif yiyeceklerin seçilmesi gerekiyor. Rahat bir uçuş için yolcuların terletmeyen ve dar olmayan kıyafetlerden de uzak durması bir diğer önemli nokta.

Uçuşlarda kalkış ve iniş esnasında değişen kabin basıncı nedeniyle kulaklarda ağrı hissedilebiliyor. Bunun nedeni kulaktaki basınç seviyesiyle dışarıdakinin birbirinden farklı olması. Vücuttaki basınç yerdeki seviyeye eşit olduğu için kalkışlarda yaşanan bu sorun, uçağın düz konuma gelmesiyle ağza açılan ince bir boru olan östaki borusu sayesinde çözülüyor. Ancak eğer grip ve nezle gibi durumlar varsa, bu ince kanal tıkanarak rahatlamayı sağlayamıyor ve yolcunun ağrı hissetmesine neden oluyor.

Bu durumu en aza indirmek için soğuk algınlığı hissedildiğinde uçuşlardan kaçınmak iyi bir tercih oluyor. Ancak yine de havada yapılabilecek birkaç rahatlatıcı yöntem de var. Bunların başında kulaklarda basınç hissedildiğinde yutkunmak ve esnemek bulunuyor. Bunların yanında özellikle kalkış ve inişlerde sakız çiğnemek basıncı dengeleyerek kulak tıkanmalarını engellemeye yardımcı olabiliyor.

uçak bileti fiyatları

Eğer bunlar çok işe yaramıyorsa, “valsava maverası” olarak bilinen parmaklarla burnu tıkayarak yavaşça burundan nefes verme işlemini denemekte fayda var. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey ani ve şiddetli nefes vermemek. Yoksa, oluşacak basınç kulağa ciddi bir hasar verebiliyor. Çocuklar içinse emzik gibi emilebilecek ürünler bu sorunu çözmede yardımcı oluyor. Tüm bunların yanında ilaç kullanmak da bir seçenek olsa da jet-lag etkilerini arttırarak yan etkilerinin olduğunu hatırlatmak gerekiyor.

Yapılan uzun uçuşlarda sağlık açısından dikkat edilmesi gereken pek çok şey bulunuyor. Ancak yolcuların en çok şikayet ettikleri noktalar halsizlik, jet-lag sendromu ve basınç farkından kaynaklanan ağrılar üzerinde yoğunlaşıyor. Bu durumu yaşamamak için yukarıda ilettiğimiz birkaç küçük detaya dikkat etmek, seyahatleri daha keyifli bir hale dönüştürüyor. Uçak bileti fiyatları açısından seyahat etmenin eskilere göre daha mümkün  olduğu bu günlerde keşiflere çıkmak en eğlenceli aktivite, keyfini çıkarmak gerekiyor.

4 Responses

 1. Lizard On the Road

  Jetlag büyük oranda doğudan batıya yapılan uçuşlarda ortaya çıkıyor. Gerçekten garip bir his. Özellikle uzun uçuşlardan sonra akşama kadar bekleyip uyumak ve ertesi gün uyandığında sanki gece olmuş gibi hisse kapılmak çok enteresan.

  Cevapla
 2. Lizard On the Road

  Jetlag büyük oranda doğudan batıya yapılan uçuşlarda ortaya çıkıyor. Gerçekten garip bir his. Özellikle uzun uçuşlardan sonra akşama kadar bekleyip uyumak ve ertesi gün uyandığında sanki gece olmuş gibi hisse kapılmak çok enteresan.

  Cevapla
 3. Lizard On the Road

  Jetlag büyük oranda doğudan batıya yapılan uçuşlarda ortaya çıkıyor. Gerçekten garip bir his. Özellikle uzun uçuşlardan sonra akşama kadar bekleyip uyumak ve ertesi gün uyandığında sanki gece olmuş gibi hisse kapılmak çok enteresan.

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.