All for Joomla All for Webmasters

Rishikesh’den ayrılma vaktim malesef geldi. Çok deli dolu eğlenceli bir yer değil ancak kafa dinlemek ve biraz huzur bulmak için güzel bir yer. İleride tekrar gelmeyi mutlaka düşünüyorum özellikle üst kattaki komşularımın odasını gördükten sonra. Anlaşılan o ki en son kalan berbat odayı almışız çünkü diğerlerinin odaları gayet temiz ve normal ev odası gibi güzel. Ben muhtemelen her oda aynıdır diye düşünerek hiç başka bir odayı sorgulamamıştım bile! Hala öğrenmeye devam ediyorum, yoldaki için dersler bitmiyor! İleride ucuz ve sakin bir yerde oturup kafa dinlemek, bir şeyler yazmak yada olur da yoga yapmaya karar verirsem <yazar burada kendisine gülüyor>, en az 1-2 ay için gelinebilecek bir yer. Benim gibi sabit bir kira getirisi olan ve internet üzerinden iş yaparak para kazanan biri için ise gerçekten para biriktirilebilecek de bir yer.

Yarın akşam saat 20:30’da başlayıp 18 saat sürecek olan Haridwar – Varanasi trenine biniyorum ve ilk defa “Sleeper Class” kompartmanında tren deneyimini yaşama şerefine nail olacam. Sleeper class henüz görmedim fakat duyduğum kadarıyla oldukça gürültülü ve kalabalık olacak. “Second Class” olarak adlandırılan ve sürekli filmlerde yada fotoğraflarda gördüğümüz insanların birbirinin üzerinde uyuduğu sınıfın bir üst sınıfı oluyor. Deneyimlerimi paylaşmak için sabırsızlanıyorum.
Varanasi, Nepal/Kathmandu önceki son durağım. Hindistan’ın en kutsal şehri, kötülüklerin yok edicisi Lord Shiva’nın şehri olarak biliniyor ve yaşlı Hindu’lar öleceklerini düşündükleri zaman buraya gelip ölümü bekliyorlar. Kalacak yer problemini ise CouchSurfing ile hallettim gibi görünüyor. Kısa bir araştırma sonunda Varanasi’de CouchSurfing’in de bedava olmadığını anladım. Hemen hemen tüm host’lar para talep ediyor. Benim host ise geceliği 200rupi (3$) istediğinden problem yok.

Hindistan’da kent yaşamı hakkında araştırma yapmak gerçekten çok zor. O kadar geniş bir kitleye hitap ediyor ki, bir yazıyı okurken gitmeden nefret edebilecek seviyeye gelirken başka bir yazıyı okurken gidip orda yaşayasın geliyor. Dolayısıyla tek çare olan gidip kendi gözlerimle görüp tecrübe etmekten başka bir beklentim yok. Bu arada 10 gündür birlikte olduğum Gilles ve Alana ile yollarımız da ayrılıyor. Alana burda kalacak, Gilles’de Dharamsala’yadoğru yola çıkacak. Sanırım yalnız seyahat etmeyi özlemişim ki bu duruma pek içerlemiyorum.

Varanasi’de görüşmek üzere!

 

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.