All for Joomla All for Webmasters

Yabancı seyahat bloglarında çok uzun zamandır buna benzer beyaz yalanları okuyordum ve son dönemlerde artık bizde de sık sık görmeye başladım. En baştan belirtmekte fayda görüyorum, bu tarz yazılara asla inanmayın. Ucuz seyahat fazlasıyla mümkün ancak bedava seyahat maalesef mümkün değil.

Gerçi burada biraz anlam oyunu da var. Bedava denildiğinde herkesin aklında beliren görüntü tüm ihtiyaçlarının karşılandığı, kapından alınıp kapına bırakıldığı, yemeklerin ücretsiz dağıtıldığı bir tur şeklinde oluyor. Asıl olan ise ulaşım için otostop kullanmak, kalacak yeri kamp ile halletmek ve yemek için insanların inisiyatiflerine ve yardımseverliğine muhtaç olmak. Bunda kötü bir şey yok tabii ki, sadece tüm bunları yapıyor olsanız dahi cebinizden beş kuruş çıkmayacağı anlamına gelmiyor.

Motivasyon Olmadan Olmaz

Anlam oyunu dışında bedava seyahat ya da ucuz seyahat kavramlarını gerçekleştirmek herkes için değildir. İlk olarak sorulması gereken soru ucuz seyahati neden istediğiniz. Eğer gerekçeniz sadece “çünkü param yok” ise daha geçerli bir sebep bulmanız gerekebilir. Tek başına oldukça yetersiz kalmasının yanında size yol boyunca ihtiyacınız olacak ve belki de en önemli destek olan motivasyonu kesinlikle sağlamayacak. Nasıl bir sebep bulacağınız tamamen sizlerin hayat tarzı ve beklentilerinizle alakalı. Benim için “hayat kalitemi beni mutlu edecek seviyenin altına indirmeden ne kadar az para harcayabilirim?” düşüncesi gerekli motivasyonu sağlıyor. Yoksa tabii ki 2 gün hiçbir lokma ağzıma koymadan ve sokakta yatarak gerekli maddi birikimi yaparım ve ölmem de ancak beni mutsuz edecek bir birikim hiçbir işe yaramayacağından asla tercih etmem.

Peki Ama Neden?

Bu yalanların altında henüz şu an için bir art niyet aramıyorum. Çok ilgi çekici bir başlık ve şu an okuduğunuz yazıdan belki de bin kat fazla hit alacak, ilgili sitelerin trafiğini coşturacak. Başka hiçbir sebebi yok. Bunları okuyup da bedava seyahat etmek için gaza gelen olduğunu hiç sanmıyorum –ki öyle bir hataya düşerlerse zaten ilk günden rezil rüsva olup nefret ile geri dönerler.

bedava seyahat

Bedava Hiç Mi Olmaz?

Öncelikle şu bedava tutkusundan bir kurtulmak gerek. Paranızı dev turizm zincirlerine boca etmediğiniz, yerel turizme destek verdiğiniz sürece zaten bir nevi yardım yapmış ve bir başka insanın kendisini ya da ailesini dolaylı yoldan mutlu etmiş olacaksınız. Manevi açıdan bakıldığında hangi dine inanıyorsanız inanın ya da hiç inanmayın, bunun size geri dönüşü çok daha tatmin edicidir. Düşük bir bütçeniz varsa ve daha üzerine çıkamıyorsanız da gönüllü işler yaparak karşılığında yatacak yer ve yemek sorununu halletmiş olursunuz ancak dediğim gibi, bu tür seçenekler sadece düşük bütçeli seyahati merak edenler, bu şekilde yaşamak isteyenler, deneyimden keyif alan kişiler için geçerli olacaktır. Yoksa hiç kimse sizin 2 haftalık yıllık izninizde 4 yıldızlı bir otelde havuz başında kitap okumanız için bir fedakârlıkta bulunmayacak.

Bedava seyahat hiç olmadı ve hiç de olmamalı. Ne kadar bütçeyle seyahat ederseniz edin yolların insanın farkına varmasını sağladığı(öğrettiği değil!) bir şey varsa o da dünyaya bir kere geldiğiniz ve zamanınızın eşsiz olduğudur. Dünyada bulunduğunuz süre boyunca da yaşadıklarınızın karşılığı olan bedeli ödemekten korkmayın.Booking.com

4 Responses

 1. Kemal Kaya

  Bedava seyahat var la! Üzerine para da veriyorlar bu zamanda. :) Mesela ben seni bir gezide yanımda götürmek ve deneyimlerinden faydalanmak istiyorum. Karşılığında da tüm masraflarını karşılamak istiyorum. :)

  Cevapla
  • gokhan

   Üzerine para verseler de bedava olmuyor :) Ha sen hiç bir şey yapmayacaksan ve ona rağmen para verirlerse o zaman ok :) Sen beni geziye götürmek istersen de ben sana deneyimlerimi satmış karşılığında da nakit yerine daha fazla para tutması muhtemel bir seyahati satın almış oluyorum :) Yine bedavadan çok uzak kalıyor :D

   Cevapla
 2. Güneş AKDOĞAN

  Bedava ile “cebimden beş kuruş harcamıyorum” arasında ve tüm bunlarla “aslında biraz para harcıyorum ama inanın çok az, neredeyse bedava gibi bir şey oluyor ehe kem küm” arasında baya farklar var. Maalesef yanlış yönlendirmeler yüzünden “kahramanvari” tavırlara kanan çok gençle mesajlaştım. Dediğin gibi üç, beş gün sonunda rezil rüsva olup eve dönmekten başka çareleri kalmıyor.
  Daha da üzücü olan birinin çıkıp sanki “hiç para harcamıyormuş gibi” gezmesine kanıp bunu deneyen, başaramayınca da kendinde eksiklik hisseden, beceriksiz hisseden gençlerle bile karşılaştım. Yani en başta masum sebeplerle böyle popülizm yapılsa da sonuçları çok derin olabiliyor.
  En güzeli dürüst olmak, neyse onu ortaya koymak diyorum hep.

  Cevapla
  • gokhan

   En büyük sıkıntım orda zaten. Bekliyorum birilerinin testisli bir otele gidip “siz bana bedava yer verin bende face de arkadaşlarıma yayayım sizi ha ne dersiniz?” diye soracağı günü :)

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.