All for Joomla All for Webmasters

Yavaş yavaş bir başka hayalimi daha gerçekleştirmek üzere adım atmaya hazırlanıyorum ve bu benim yolculuğumda ki en uzun yürüyüşüm olacak. Bir kaç yıl önce filmini izleyip etkisi altında kaldığım ve o günden bu güne bir gün mutlaka yapacam dediğim El Camino de Santiago de Compostela.

El Camino ile ilgili olarak ilk soru tabiki “Neyin nesidir?”. Bu ve bunun gibi sıkça sorulmasını beklediğim soruları ufak çapta bir giriş/tanıtım yazısı şeklinde derlemeye çalıştım.

1

El Camino de Santiago (kısaca Camino) nedir?

Camino İspanyolca’da yol demek. Santiago de Compostela ise İspanya’nın kuzey batısındaki bir özerk bölge olan Galiçya’nın başkenti. Yani Santiago de Compostela Yolu diyebiliriz tam karşılığına ama orjinali bu kadar seksi ve karizmatik şekilde okunurlem varken niye diyelim? Ben demem şahsen :)

Burası Hristiyanlar için kutsal kabul edilen bir hac yolu ve uzunluğu kişiden kişiye göre değişse de en benim yapmayı düşündüğüm rotanın uzunluğu 800km. Kişiden kişiye değişmesi de aslında bu yolculuğun tam olarak bir başlangıç noktası olmaması. İsterseniz İstanbul, isterseniz Paris’den başlayabilirsiniz. Amaç St. James’in küllerinin bulunduğu şehire ulaşmak. Bu yol 1000 yıldan fazla süredir insanlar tarafından yürünüyor. Orta çağ zamanlarında sadece dini amaçlar için yürünen yol artık belli bir amaç gütmeksizin herkes tarafından yürünmeye başladı. Özellikle son dönemlerde oldukça turistik olduğunu da söyleyebiliriz. Kimi sigarayı bırakmak, kimi kilo vermek, kimi kendi vücudunun dayanıklılığına meydan okumak ve hatta evlenebilmek için yürüyenler bile var. Benim için de bir sebep var, ama o da bana kalsın. Belki yolun sonunda söylerim :)

2

Yolu yürüyecek olanlara bu amaca özel bir pasaport veriliyor ve yol üzerinde bulunan her köyde yada kalınan hostel’de bir damga vuruluyor. Santiago katedraline ulaşıldığında ise bu pasaportu gösterip karşılığında latince yazılmış yolu bitirme sertifikası da alıyorsunuz. Hem pasaport hem de bu sertifika tam duvara asmalık bence, ikisi de hep hatırlanmak istenecek çok güzel anıların birer izlerine sahip sonuçta :)

3

compostela

Kısaca;

 • Yolu istediğiniz amaçla yürüyebilirsiniz. Hristiyanların hac yolu olmasının bir önemi yok.
 • Nereden isterseniz oradan başlayabilirsiniz. Aşağıda rotalardan bahsedecem.
 • Bitirmek zorunda değilsiniz fakat sertifika alabilmek için en az 100km lik bir yolu yürümüş olmak gerekiyor ve tabi bu 100km’lik yok içinde ki damgaların pasaportunuzda olması gerekiyor.
 • Yılın istediğiniz zamanı yapabilirsiniz. Zamanlar ile ilgili bilgiyi aşağıda yazıyor olacam.
 • İster yavaş yavaş ister hızlı bir şekilde bitirebilirsiniz.
 • Tek başına, grup halinde yada kafanıza estiği şekilde yapabilirsiniz.

El Camino Ne Zaman Yapılmalı?

Bu sorunun cevabı genel olarak hava durumuna ve birlikte yada yalnız seyahat etmek isteyip istememeniz durumuna göre farklılık gösteriyor. Bazı insanlar yürüyüş amaçlarına bağlı olarak tek başlarına daha izole bir yolculuk tercih ederken bazıları grup halinde yeni insanlar tanımak ve yalnız olmadan yolculuk etmek istiyor. Kimileri soğuğa karşı mücadele etmekten hoşlanırken kimileri kavurucu sıcak altında bu yolculuğu bitirmek isteyebiliyor.

5

Yolun durumu yıl içinde oldukça çok değişkenlik gösteriyor.

Kışları dağların arasında kalan yollar çok tehlikeli olabiliyor. Geçiş imkansız değil ancak diğer gezginlerin ve kaldığınız yerdeki insanların tavsiyelerine uymak hayat kurtarıcı olabiliyor. Hava durumunu kontrol etmek ve gezginlik tecrübenize bağlı olarak en güvenli yolları seçmek gerekiyor.

Yazları ise kıştan çok çok daha farklı. Yürüyüş yapan çok fazla insan oluyor ve iyi hosteller hızlıca doluyor, dolayısıyla sabah çok erken yol alıp iyi hostellerde yer kapmak gerekiyor. Hava durumu pek etkilemese de kalacak yer problemi can sıkıcı olabiliyor.

El Camino’nun aylara göre genel durumu şu şekilde;

Ocak: Çok soğuk ve yağışlı. Seyahat eden birilerini bulmak zor.

Şubat: Kimi yerlerde hala çok soğuk ve tek tük yürüyen insanları görebilirsiniz.

Mart: Hava serin ancak rahatsız edici derecede değil, yürümek için güzel bir zaman.

Nisan: Bazı yerlerde hava oldukça sıcak ve yolda bir çok insan görebilirsiniz.

Mayıs: Kuzey İspanya’da hava diğer bölgelere nazaran daha değişken olduğundan bazen çok sıcak olabiliyor. Yol oldukça kalabalık ve bazı hostellerde yer bulamayabilirsiniz bile.

Haziran: Çok sıcak! Mayıs’a göre biraz daha az kalabalık var ama yine de Nisan’dan daha fazla.

Temmuz: Çok sıcak ve çok kalabalık. Duş sırası çok fazla diye duş almayan bir çok insanla beraber yol almaya hazır olun.

Ağustos: Hemen hemen Temmuz ile aynı.

Eylül: Havalar yavaş yavaş soğumaya başlıyor ancak fazla değil. Halen çok fazla yürüyen var.

Ekim: Hava çok çok daha güzel ve kalabalık hızlıca azalmaya başlıyor.

Kasım: Bazı bölgelerde çok soğuk ve yürüyen birilerini bulmak zorlaşıyor.

Aralık: Çok soğuk ve tehlikeli. Yürümek için en kötü zaman.

 

Hangi Rota İzlenmeli?

Nereden başlamak lazım? Eğer gerçekten o dönemi yaşamak ve onlar gibi hissetmek istiyorsanız evinizin kapısından başlamanız gerekiyor. Sonuçta onlar uçak ve tren kullanmıyordu. Tabi böyle söyleyip ayar vermek kolay diyeceksiniz, haklısınız da. O dönemde schengen vizesi gibi bir illet de yoktu, malum maksimum 90 gün (o da 3 aylık vize alırsam) schengen içinde kalabildiğimden dolayı seve seve uçak ve tren kullanmak zorundayım. Günlük ortalama 23-27km kadar yürünecek yolu tamamlamak 30-35 gün kadar sürüyor.

avaevaweva

Dolayısıyla çok kesin olarak belirtilen bir rota yok, rota sayısı yolu yürüyen insan kadar denebilir. Size en uygun olan yerden başlayabilirsiniz. Ancak tabiki her zaman ve her yerde olduğu gibi burada da en popüler olan yollar bulunuyor. Aşağıda bunlardan bahsedeceğim.

Camino Frances:

 • Fransa’da ki St. Jean liman kasabasında başlıyor.
 • Rota üzerinde Pamplona, Logrono, Burgos, leon ve Astorga gibi yerler bulunuyor.
 • Yol uzunluğu 800km.
 • Ortalama yolculuk süresi 30 gün kadar.
 • Not: Bu en çok kullanılan rota ve avantajları olduğu kadar dezavantajları da bulunuyor. Tüm diğer yollara kıyasla çok çok daha fazla insanla tanışacaksınız ve bundan şikayetiniz yoksa problem de yok ancak bu kadar kalabalık kafa dinlemeyi ve biraz yalnız takılmanızı da çoğu zaman engelleyecektir. Bunun yanında popüler oluşundan dolayı konaklama seçenekleri çok daha fazla ve günlük yürümeniz gereken yol daha kısa ancak yine kalabalık nedeniyle yer bulma konusunda her gün bir yarış halinde olmak da yorucu olabilir.

Camino Del Norte:

 • İspanya – Fransa sınırınının İspanya tarafında bulunan Irun’da başlıyor.
 • Yol üzerinde San Sebastian, Bilbao, Santander, Oviedo ve Lugo bulunuyor.
 • Yol uzunluğu 825km
 • Ortalama yolculuk süresi 30 gün.
 • Not: Faslı berberiler İspanya’yı işgal ettiklerinde bu kuzey kıyı şeridi Santiago de Compostela’ya giden en güvenli yol olarak kabul ediliyordu. Rotalar arasında en eski yol olduğuna inanılıyor.

İspanya’nın kuzey sahillerindeki en önemli şehirlerden geçen olan yol haliyle en güzel manzaralara da sahip. Camino Frances’den daha zor olan kısmı ise konaklama seçeneklerinin daha az olması ve dolayısıyla her gün yürünmesi gereken yol daha fazla.

Camino Aragones:

 • Fransız sınırındaki Somport’da başlıyor.
 • Rota üzerinde Aragon nehri boyunca uzanan küçük köy ve kasabalar bulunuyor.
 • Camino Aragones 170km ancak Puente la Reina’da Camino Frances ile birleşiyor ve geriye yürümek için 700km daha kalıyor.
 • Ortalama yolculuk süresi Puente la Reina’ya kadar yaklaşık 6 gün, sonrasında Camino Frances üzerinde 25 gün daha.
 • Not: Camino Frances’e başlamak için farklı bir alternatif. Eğer Barselona’dan gelecekseniz Camino Frances’in başlangıç noktasından daha yakın bir rota. Böylece daha kısa bir otobüs yolculuğuyla yola başlayabilirsiniz.

Camino de la Plata

 • Sevilla’dan başlıyor.
 • Rota üzerinde Merida, Caceres, Salamanca, Zamora, Astorga, Ourense gibi yerler bulunuyor.
 • Yol uzunluğu yaklaşık 1,000km.
 • Ortalama yolculuk süresi 40 gün.
 • Not: Rotalar arasında Santiago’ya ulaşan en uzun yol. İspanya’nın en güzel şehirlerinden geçiyor olsa da bu yolculuk rotalar arasında sıcak ve en fazla kurak bölgelere sahip. Dolayısıyla yaz ayında yapılması kesinlikle tavsiye edilmiyor. Eğer gerçekten kendinize meydan okumak istiyorsanız en iyi rota bu ancak ilk defa Camino’yu yapıyorsanız başka bir rotadan başlamak en iyisi olacaktır.

Rota bir yerde ikiye ayrılıyor, isterseniz Camino Frances’in Astorga’dan geçen bölümüne katılabilirsiniz yada Ourense’den geçen diğer yolu seçebilirsiniz. Yol uzunlukları bu ayrımdan sonra hemen hemen aynı sayılır.

Camino Ingles

 • A Coruna yada Ferrol’den başlıyor.
 • Yol üzerinde görülmeye değer en güzel yer A Coruna.
 • Yol uzunluğu Ferrol’den 110km yada A Coruna’dan 75km. Unutmayın, 75km sonunda diğer seyyahlar gibi yolu yürüyüp bitirmiş sayılmıyorsunuz.
 • Ortalama yolculuk süresi 5 gün.
 • Not: En kısa yol olan bu rota İngilizlerin adımlarını takip ediyor. İngiliz adacıklarından botla kuzeybatı kıyılarına ulaşıp yolun son bölümü yürünüyor. İngilizler işin baya bi kolayına kaçmış belli ki. Çok popüler bir yol değil ve çoğu kişi için 5 günlük bir yürüyüşe değecek bir rota değil. Ancak fiziksel dayanıklılığınızla ilgili sağlık sorunlarınız varsa yapılması mantıklı olabilecek bir yol.

Camino Portuges

 • Camino Central Portuges Lizbon’dan, Camino Portuges del Interior ise Porto’dan başlıyor.
 • Yol üzerinde Porto (yada Lizbon), Valenca, Pontevedra gibi şehirler bulunuyor.
 • Yol uzunluğu Porto’dan 232km, Lizbon’dan ise 550km kadar.
 • Ortalama yolculuk süresi Porto’dan 13 gün, Lizbon’dan 25 gün kadar.
 • Not: Portekiz’den olan en popüler yollar bunlar ancak başkaları da var. Portekiz kraliçesi Isabel’in 14.yy’da Porto rotasını izleyerek bu rotayı tamamladığı söyleniyor.

Camino Primitivo

 • Oviedo’dan başlıyor.
 • Yol üzerinde bulunan şehirler Oviedo ve Lugo.
 • Yol uzunluğu Palas de Rei’ye kadar toplam 280km . Oradan sonra Santiago de Compostela’ya 70km daha kalıyor.
 • Ortalama yolculuk süresi yaklaşık 9-11 gün arası Palas de Rei’ye ve oradan da 2-3 gün kadar da Santiago de Compostela’ya.
 • Not: En kısa yollardan biri ve artık pek tercih edilmiyor.

Camino Fisterra

Yolların çoğu Santiago’da biter ancak bu orada başlıyor. Ateistler ve dini amaçlarla yürümeyenler için popüler olan bir yol.

 • Santiago de Compostela’da başlıyor!
 • Yol üzerinde bulunan yer Fisterra (yada Finisterre)
 • Yol uzunluğu 75km.
 • Ortalama yolculuk süresi 3-4 gün.
 • Not: El Camino de Santiago Hristiyanlar için bir hac yolu olmadan önce Pagan’lar tarafından yapılıyordu. Roma İmparatorluğu zamanında dünya’nın sonu olduğuna inanılan yer olan Fisterra bazılarına göre gerçek Camino yolu.

Bir çok seyyah Santiago de Compostela’ya ulaştıktan sonra buraya yürümeyi de istiyor ancak bu uzun yoldan sonra çoğu bir yürüyüşü daha göze alamıyor. Özellikle konaklama imkanlarının azlığı nedeniyle zor olması da bunun en büyük etkenlerinden biri.

Yolun Başından Sonuna Kadar Taşınan Credential (Seyyah Pasaportu) Hakkında

 6

Bu sembolik pasaport ufak bir kitapçık ve yol boyunca kaldığınız hostellerde üzerine o kaldığınız yere özel mühür vuruluyor ve bu mühür sizin yolu yürüdüğünüzün bir kanıtı niteliğinde oluyor.

Santiago de Compostela’ya ulaştığınızda ise bu pasaportu verip karşılığında “compostela” adı verilen bu yolu bitirdiğinize dair kanıt olan latince yazılmış sertifikanızı alıyorsunuz.

Compostela’yı Alabilmek İçin Kaç Mühüre İhtiyacım Var?

Eğer tüm Camino de Santiago yolunu bitirmek üzere yola çıktıysanız günde 1 kere damgalanması gerekiyor. Ancak yolculuğa Galiçya’da başlayanların pasaportlarını günde 2 kere damgalatması gerekiyor.

Pasaport’u Hostel’de Mühürletmeyi Unutursak Ne Olur?

Kiliseler, belediye meclisleri ve Guardia Civil (Polis kılıklı tipler) yine aynı şekilde resmi olarak pasaportunuzu damgalayabilir.

Pasaportumu Yolda Kaybedersem Ne Olur?

Santiago de Compostela’da ki yetkililer en az 100km yürümüş olmanız gerektiği konusunda fazlasıyla ısrarcılar ve eğer 100km’den daha uzun bir yolunuz kalmışken kaybetmeniz durumunda yeni bir tane alabilirsiniz. Nereden alabileceğiniz konusunda kaldığınız hostel size yardımcı olacaktır.

100km’den daha az kalmış ise işte o sıkıntı çünkü yürüdüğünüzü kanıtlayacak başka bir belge yok. O yüzden ona iyi bakın :)

 

Eğer yazı yada fikir hoşunuza gittiyse mutlaka filmini de izlemenizi tavsiye ederim. Aşağıdaki youtube’dan trailer’ı göremeyenler buradan IMDB sayfasına gidip oradan da izleyebilir. (yada google DNS’leri kullanabilir,youtube için hala işe yarıyor)

Zaman olarak planladığım tarih sonbahar’ın başları ama tabiki duruma göre daha erken yada daha geç de olabilir. Daha önce yaptığım ufak Asya gezisine çıkarken içimde çok fazla bir heyecan yoktu açıkçası ancak bu yolu her düşündüğümde karnımda kelebekler çiftleşiyor :) En çok merak ettiğim kısım ise yolu yürüdükten sonra şimdi burada yazdıklarımla ne kadar benzer şeyler yaşamış olacağımı düşünmek. İyisiyle kötüsüyle her şeyi açık yazan biriyim. Hayal kırıklıklarımı ve mutluluklarımı yürüyeceğim 30-35 gün boyunca günü gününe paylaşmaya ve elimden geldiğince hepinizi yanımda götürmeye çalışıcam.

Yaratıcılığı harekette ve yolda bulan biri olduğumdan ve şu an muhtelif sebeplerden dolayı hareketsiz kaldığımdan neredeyse 2 haftadır yazmadığım için herkesden özür diliyorum. Affınıza sığınarak El Camino ile ilgili internetten arakladığım fotoğraflarla yazıma son veriyorum.

Buen Camino!

?????????? 343434g3g 6326183 ??????????????????????????????? bojda-personal camino Camino-de-Santiago-2005-278-1024x550 cp-shell-landscape3 ??????????????????????????????? eeer342 el-camino-de-santiagoerfere3  ??????????????????????????????? qwfwqef sasswqwgwr sfewfBooking.com

36 Responses

 1. Çağlar Var

  13 mart 2015 de ST JEAN den başlayarak 22 günde
  04 Nisan 2015 de Santiago de Compostela da bitirdim.Parkur her nekadar 800 km olduğu söylense de 775 km olarak belgelidir. Bu parkur hakkında YAZAR: RIZA KESKİN (Camino nun mUcizesi) kitabını okumanızı önerim. 2016 yılı nisan ayında tekrar yürümeye hazırlanıyorum.

  Cevapla
 2. Çağlar Var

  13 mart 2015 de ST JEAN den başlayarak 22 günde
  04 Nisan 2015 de Santiago de Compostela da bitirdim.Parkur her nekadar 800 km olduğu söylense de 775 km olarak belgelidir. Bu parkur hakkında YAZAR: RIZA KESKİN (Camino nun mUcizesi) kitabını okumanızı önerim. 2016 yılı nisan ayında tekrar yürümeye hazırlanıyorum.

  Cevapla
   • gokhan

    Merhaba,

    Henüz kendim de gitmediğimden bir şey diyemiyorum. Bir aksilik olmazsa bu yaz gidebilirsem ayrıntılarıyla yazarım :)

  • Feryat İmşir

   Mart 2019’da eşim ile aynı rotayı yürümeyi planliyoruz. Turkiye’den ulaşım, rota boyunca kalınacak yerler (2 kişilik odalarda konaklama imkanı olup olmadığı) konularında bilgi paylaşabilirsiniz sevineceğim. Teşekkürler şimdiden.

   Cevapla
   • gokhan

    Yazıda da belirttiğim gibi ben de henüz gitmediğimden pek detaylı bilgi veremiyorum maalesef.

 3. Çağlar Var

  13 mart 2015 de ST JEAN den başlayarak 22 günde
  04 Nisan 2015 de Santiago de Compostela da bitirdim.Parkur her nekadar 800 km olduğu söylense de 775 km olarak belgelidir. Bu parkur hakkında YAZAR: RIZA KESKİN (Camino nun mUcizesi) kitabını okumanızı önerim. 2016 yılı nisan ayında tekrar yürümeye hazırlanıyorum.

  Cevapla
 4. Eftal

  2015 yılında mayıs ayında yapmayı planlıyorum. Ama vize konusundan nasıl bir yol izlemem gerekli. Camino de la Plata güzergahını tercih edeceğim. Hosteller yerine çadırım ile kamp kurarak konaklayacağım. Seyyah Pasaportumu kiliselerde mühürletebilirim sanırsam. Lakin yol 50 gün felan süreceği ve hostel rezervasyonlarım olmayacağı için pasaportu alırken nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

  Cevapla
 5. çağrı öz.

  The way filmini tesadüfi olarak izledikten sonra benim de sürekli bi gün fırsat bulup yürüyebilir miyim dediğim bir yol. Sizi takipte olacağım. AçIkçası hem madden hem de minik bir bebeğin sorumluluğu, yığınla borç harç yüzünden gezmek epeyce zorlaşmış olsa da bi gün yaşlanmış da olsam(ki şu anda da 43’üm) bu yolu yürümeyi istiyorum ve mümkünse yanımda eş ya da dost biri ile.
  Size bu yolda başarılar dilerim merakla takipteyim.
  Bu arada sitenizi de Likya Yolunu ve Kate Clow’un meşhur kitabını araştırırken tesadüfen gördüm ekledim favorilere. Benim önceliğim Likya Yolu en azından pasaport ve vizeye gerek yok :), Camino sonraya artık.

  Cevapla
  • Gökhan - Yoldaki.com

   Filmde 70 yaşında giden vardı hatırlarsanız o yüzden sıkıntı yok :) İyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim, takipte olduğunuz için de ayrıca teşekkür ederim :)

   Cevapla
   • çağrı öz.

    Aynen. Clint Eastwood’un bir sözü var, “nefes alabildiğim müddetçe aktif olarak yaşayacağım” diye. bu bu uğruda güzel bir motto olabilir, sevdiğim sözlerdendir. Eh filmlerle yaşar olmuşuz, er geç hayata da geçiririz. Tekrar selamlar.

 6. metin

  bende bu yolu yürümek istiyorum. benim planın 2015 yılı. tamamını tek seferde yürümek istiyorum.

  Cevapla
 7. melek aydin

  Ornegin, su an Turkiye’de bulunan ve ispanya’ya gitmeye hazirlanan bir kac yat var ve bazilari yatta kendilerine yardimci olacak birilerini ariyorlar. Yol uzerinde bulunan tum ulkeleri gorebileceksin. Bu sadece bir ornek. baska bir ornek: Turkiye’den Kizil denize giden yat.. veya Turkiye’den Tayland’a ucarsin, ordan, Avustralya’ya gidecek olan bir yatta calisirsin.

  Cevapla
  • sibel

   merhabalar şans eseri buraya geldim yatta çalışma işi nasıl mümkün acaba daha fazla bilgilendirme yapabilir misiniz

   Cevapla
   • gokhan

    Selamlar,

    Yatta çalışma derken tam olarak ne kastettiğinizi anlamadım, başka bir yazı ile ilgili mi acaba? :)

 8. melek aydin

  Gokhan. Calismiyorsan, gezmek istiyorsan ve tek problem para ise, kalacak ve yemek karsiliginda bir is bulmak cok kolay. Mesela bir yatta, kaptana yardim edip, onunla gezebilirsin. Hem de karahipler, solomon adalari gibi yerleri gezerek…. aklina hangi ulke gelirse.

  Cevapla
 9. Kemal Kaya

  Harika bir seyahat ve yürüyüş olacak gibi görünüyor senin için. Şimdiye kadar da Türkiye’den hiç kimsenin tam olarak da yürümediği bir yol ve bunu yapan ilk kişi olacaksın.

  Elinde bolca hikaye, fotoğraf ve videoyla döneceksin. Hoş, hiç dönmeyip, yoluna devam etsen daha iyi :)

  Buen Camino!

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.