All for Joomla All for Webmasters

Sürekli benim gibi seyahat eden gezgin insanları görmek bazı insanları mutlu ederken bazılarının da çok sinirini bozuyor. Mutlu olan insanlar ya gidilen görülen yerleri not alıp bir gün yapmak üzere kaydediyor ya da asla yapamayacak olduğunu düşünerek sadece “sen gittin ya, ben de gitmiş gibi oldum” diyor. Siniri bozulan insanlara da hak vermiyor değilim, o ya da bu sebepten dolayı bir şekilde hoşuna gitmiyor bu paylaşımlar. Belki asla seyahat edemeyecek olduğunu düşünüyor veya sadece kıskançlıkta olabilir. Bu yazımda da her ikisine de ulaşma gibi bir ümidim var çünkü her iki evreden de geçmiş biri olarak kendi tecrübelerim üzerinden gideceğim.

Yola Çıkmak Zorunda Mısın?

Her şeyden önce bu soru çok önemli. Seyahat etmeyi sevmeyen pek az kişi vardır doğru ancak sıkça kullanılan tabiriyle “gezgin” olmak zorunda olmadığınızı da bilmelisiniz. Farklı ülkeler görmek ve bu ülkelerde yaşamak her zaman doğru seçim olmayabiliyor. Gerçekten özgürlüğün bedeli çok da hafif olmayabiliyor ve sırf bu yola çıkma sevdası uğruna kendi özgürlüğünüze giden yoldan uzaklaşabilirsiniz.

Yapmak istediğiniz ve yaşamak istediğiniz hayat sizi özgürleştirecektir, bu da illa ki yola çıkmak değildir. Evinizde oturup bilgisayar başında çayınızı kahvenizi yudumlarken sizi inanılmaz heyecanlandıracak kısa hikayeler, öyküler ve hatta bir kitap yazmak sizi benim şu anda olduğumdan bin kat daha fazla özgür de kılabilir. Ya da 17 yıllık bir mali müşavirken bir sabah uyanıp şarkıcı olmaya da karar verebilirsiniz. Bu örneklerin de gerçek hikayelerden alındığını belirteyim :). Yol ve seyahat beni özgürleştirdi, doğru fakat herkes için bu geçerli olmayacaktır o yüzden bu kararı iyi vermeniz gerekiyor. Halen geçerli olacağından eminseniz devam edelim.

Geride Bırakılacaklar / Döndüğünde Olacaklar

Ben yola çıktığımda geride kariyer anlamında hiç bir şey bırakmadım. Ufak bir sabit gelir ile bu koca dünyaya açıldım ve dönüp arkama bir kez bile bakmadım. Bakarsam korkardım biliyorum çünkü yılların iş tecrübesini bir daha düşünmemek üzere üzerimden çıkartıp yaktım ve başardım. Bu kararı verirken de ya hiç düşünmeden uzun süreli (3-5 yıl) yola çıkmak ve geldiğinde ne yapacağına karar vermek ya da kısa süreli bir yola çıkıp (6-12 ay) yeni fikirler, düşünceler, artan bir vizyon ve kendine güven ile piyasaya bomba gibi geri dönmek gibi düşünceler arasında seçim yapmak gerekiyor.

Herkes bu sorunun cevabını benden bekliyor ama keşke elimde olsa da versem. Şapkanızı önünüze koyup düşünmeniz gereken bir konu. Sadece şu kadarını söyleyebilirim ki hangisini seçerseniz seçin karakter ve kişisel gelişim olarak başladığınız noktadan çok daha ileride bir noktada bitireceksiniz. Çok fazla şey öğrenecek, kendinize güven konusunda deneyim kazanacağınız da aşikar. Kişisel gelişim kitapları okumak yerine tek başınıza yola çıkmak ve size zor gelen şeylerin aslında ne kadar basit ve aşılabilir şeyler olduğunu görmek vizyon konusunda çağ atlatacak bir deneyim olacaktır.

Gezgin Olabilmek İçin Ne Kadar Para Gerekli?

En can alıcı konulardan biri de tabi ki para. Bedava seyahat yalanı uzun süredir gündemi meşgul ediyordu ancak neyse ki toplum olarak bu konuda çok sağ duyulu olduğumuzu gösterdik ve öyle bir saçmalığın mümkün olmadığını kısa süre içinde anladık. Peki gezgin olabilmek için ne kadar paraya ihtiyaç var? Kendimden örnek verecek olursam her ay için yaklaşık 1500-2000 TL kadar. Ama hemen az yada çok diye bir yargıya varmadan önce bunun benim seçimlerim, standartlarım, hijyen koşullarım gibi kişisel tercihlerim doğrultusunda oluştuğunu unutmayın. Nasıl seyahat ettiğim ise zaten sitedeki yazılarımda mevcut, oralara bir göz gezdirebilirsiniz. Genel olarak söylemek gerekirse ne sürünürüm ne de lüksün kokusunu duyarım. İki arada bir deredeyimdir.

Para Biriktirme

Holiday savings

Gayrımenkul İle Kira Getirisi

Evet çok abartı bir giriş gibi gelebilir size ancak eğer konu ömür boyu ya da çok uzun süreli bir seyahat ise ilk önerimdir. Az önce yukarıda bahsettiğim 2000TL aylık ihtiyaç her ay biraz daha aşağıya iner. Özellikle yaşadığınız ülkeye ve seyahat harcamalarının ritmini gerçek ihtiyaçlarınıza göre belirlediğinizde bu rakam %30-40 civarında daha aşağıya inebiliyor. Dolayısıyla sahibi olduğunuz evden gelecek 1300-1500 TL kira ile hayalini kurduğunuz yaşama adım atabilirsiniz. Ömür boyunca bu parayla yaşanmaz diyebilirsiniz tabi ki ama böyle bir yatırım öncelikle sizi enflasyona karşı koruyacak ve bir sebepten geri döndüğünüzde hayatınızda vermek istediğiniz yönü bulana kadar geçecek zamana kadar başınızın üzerinde bir çatı olmasını sağlayacak.

Artiway

Online olarak yaptığım hemen her alışveriş için istisnasız kullandığım bir sistem. Linkten üye olup 15TL bonus ile birlikte siz de başlayabilirsiniz. Burada puan değil nakit para iadesi alıyorum. Her halükarda online yaptığım alışverişleri sadece burası üzerinden yaparak çok basit bir şekilde az da olsa para biriktirmenin bir yolunu buluyorum. Hatta geçtiğimiz yazıda 3 günlük hostel konaklamamı da buradan daha öncesinde yaptığım alışverişler sayesinde yaptığımı da yazmıştım. Çok bir şey beklemeden sadece alışkanlık haline getirmeniz durumunda uzun vadede ciddi para dönüşümü sağlıyor.

bonusway

Ek İş Yapmak

Ben Türkçe – İngilizce çeviri yapıyorum. Çok ciddi olmasa da yine hatırı sayılır bir gelirim geliyor. Bionluk.com gibi siteler var, bir girin bakın insanlar neler yapıyor. Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok farklı ek iş kolları var ve insanlar bunlardan gerçekten güzel paralar kazanıyor. Siteye mutlaka göz atın diyorum çünkü “oha lan aslında bunu bende yapabilirim” diyebileceğiniz çok iş var. Mesela ben bir ara bulunduğum ülkeden ufak bir ücret karşılığı kartpostal gönderiyordum (size beleş tabi :) ). Bence bir şeyler çıkabilir, bulursanız bana da söyleyin yaptığınızı, belki destek olabilirim. :)

Planlamak ve Yola Çıkmak

Planlama konusunda hala çok iyi olduğum söylenemez ama şunu çok net söyleyebilirim ki çok iyi yapılmış bir plan sizi maddi olarak çok ciddi bir külfetten kurtarıyor. Önceden yapılmış rezervasyon veya gönüllü olarak bir yerde çalışacaksanız da net bir anlaşma gerçekten hayat kurtarıcı olabiliyor. Özellikle gönüllü çalışma programları kimi zaman 1-2 hafta kadar geç cevap verebiliyor, o yüzden bunun planını erkenden yapmanızı tavsiye ediyorum. Yola çıkmak ise en keyifli kısım, zamanın nasıl aktığına inanamayacağınız ve daha ilk günden saçma sapan deneyimler yaşayıp hiç eğlenmediğiniz kadar eğleneceğiniz bir hal alacaktır.

İnsanlara Güvenmek ve Gülümsemek

Karakterinizi en zorlayacak yere geldik. İnsanlara güvenmek üzerinden yıllar geçmesine rağmen halen bazı zamanlarda beni zorlayan bir durum ancak şöyle de bir şey var. Bunu söylerken körü körüne herkese güvenin demiyorum, sadece sağ duyunuzu da yanınıza alın ve karşınızdaki kişiyi öyle yorumlayın. Hata yapmaktan veya güveninizin boşa gitmesinden korkmayın. Yanlış kişiye de güvenseniz ve karşılığında maddi veya manevi ufak tefek kayıplarınız olsa da aslında çok değerli tecrübeler satın almış oluyorsunuz o küçük bedellerle.

Gülümsemek ise tamamen bedava olan ve sadece seyahat değil hayatınızın her noktasında bir çok açılmaz kapıyı ardına kadar açacak bir özellik. Böyle söyleyince ne kadar aforizma gibi duruyor değil mi? Gerçek olduğuna inanmak yerine sadece klişe bir lafmış gibi üzerini okuyup geçtiniz. Bu yanlışı yapmayın lütfen, çok içten gülümseyin ve bundan korkmayın. İnsanlık olarak hepimizin unuttuğu ve aslında her gün kullanmamız gereken bu özelliği kaybederseniz inanın her şey boka saracak.

Devamlılık

Hemen hemen her konuda bu geçerlidir ama bir gezgin için devamlılık çok kritik bir noktadadır. Benimle birlikte yola çıkan bir çok yiğidi ya iş hayatı girdabına geri çekti ya da evlilik ve çocuk gibi durumlardan dolayı elveda demek zorunda kaldı. Sürekli olarak yazmak, gezmek, araştırmak ve öğrenmek bir yerden sonra yorucu olsa da bıraktığınız an yavaş yavaş sizi dibe çekmeye başlar. Artık bu işten para kazandığınıza göre “gezmemek” bariz bir şekilde tembelliğe ve nakit kaybına yol açıyor. Bunu da kendim yaşadığım için biliyorum ve şu anda acil şekilde bir çıkış yolu bulma, kendime yatırım yapma yolları arıyorum. Aslında bir tane buldum ama onu bir başka yazıda açıklayacağım :)

Ve Zafer Sabredenlerin Olacaktır

Sabır bu işin en önemli maddelerinden biri. Hem sosyal medyada ki troller, hem konuşmaya çalıştığınız ve sponsorluk kovaladığınız firmalar, aile ve dostlarının özlemi, cennetten bir köşe olan tropikal bir ada da olsa fazla yalnız hissetmek bir yerde sabrın sınırlarını ciddi anlamda zorluyor. Hepsiyle ayrı olarak mücadele etmek, pes etmemek başarının anahtarını oluşturuyor. Gerekirse ağlayın, arkadaşlarınızı dostlarınızı sık sık arayın, hiç içinizden gelmese de yeni bir şeyler yapmayı deneyin. Uzun ve zorlu olsa da geriye dönüp baktığınızda gülümseyeceğiniz bir hayat sizi bekliyor olacak.

4 Responses

 1. Nurcan

  Eveet, yazılarını okuyup, “bende yapabilirim” diyip, yollara koyulduk.
  3 ay Hindistan’la başlayan gezginliğe Srilanka ile devam ettik. 26 Aralık akşamı Malezya’ya geçiyoruz ve senin yaptığın gibi trenle Tayland’a geçmeyi planlıyoruz.
  Malezya’da senin rotani izlemeyi (K.L, Cameron highlands, penang) düşünüyoruz.
  Eklemek istediğin önerin olursa sevinirim.
  Ayrıca couchsurfing kullanmak istiyoruz, kolayca nasıl yapabiliriz. Şimdiden teşekkürler ve Sevgiler…

  Cevapla
  • gokhan

   Couchsurfing için yapılacak çok bir şey yok, üye olup mesaj atmaya başlıyorsunuz. Tavsiyem profilinizi tam ve detaylı şekilde doldurmanız. Bu şekilde kabul edilme şansınız daha fazla artıyor. Keyifli yolculuklar, maceranız bol olsun :)

   Cevapla
 2. hasandemiröz

  sgk prim günüm,ne zaman dolar diye hesap yapan adamdan gezgin olmaz.yani benden..

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.