All for Joomla All for Webmasters

Vizesiz gidilebilen ülkeler arasında belki de bizi en çok çeken ülkelerden biri Ukrayna ve tabi ki başkent Kiev. Erkekler için tabii ki güzel kadınların ülkesi demek ancak bu kadar güzel bir ülkeyi sadece kadınlarla değerlendirmek çok büyük bir hata. Tamam evet kadınları güzel anladık, ee peki başka ne biliyoruz ülke ile ilgili biraz da onlara bakmasak mı? :)

Ukrayna seyahati aslında biraz beklenmedik şekilde oluştu. Normalde hiç hesapta yokken birden ya gitsek mi gitmesek mi, tamam ucuz ülke ama bütçe yeter mi acaba derken Turna.com sponsorluğunda biletimizi aldık ve gitmemek için elimizde hiçbir sebep kalmadı. Bize destek olduğu ve bu yazıları yazmamıza da imkân tanıdığı için kendilerine teşekkür ediyoruz. Çok yüksek gelirlerimiz olmadığından bu tarz destekler bize daha fazla seyahat etme ve sizlere de daha fazla yazı yayınlama şansı tanıyor.

İlk durak başkent Kiev oldu. Hostel fiyatları çok olmasa da gerçekten biraz meteliksiz bir döneme geldiğimizden couchsurfing yapmayı deneyelim dedik. Artık son dönemlerde sevgili bulma sitesine dönen ve saçma sapan bir hal alan bu site enteresan bir şekilde bizi şaşırttı ve Kiev’de kalacak yerimizi bulduk! Uçaktan iner inmez hemen yol sormaya başladık, neyse ki bizi misafir edecek arkadaş tüm otobüs numaralarını vermişti.

Ulaşım

Kiev’de Boryspil ve Zhuliany olmak üzere iki havalimanı var. Boryspil daha şekilli ve ulaşımı kolay olan, Zhuliany ise bizim gibi tiplerin kullandığı ve ulaşımı nispeten daha zor olan. Belediye otobüsleri ile ulaşım sağlayacağımızdan biraz sıkıntılı olabilir diyordum ancak hiçbir sıkıntı yaşamadık.

6 Grivna gibi bir ücretle otobüs ve marstruşkaları (minibüs) kullanabiliyorsunuz. Aynı şekilde metro fiyatları da böyle ve hemen hemen her yere ulaşım metro ile mümkün. Biraz eski püskü ve demir yığını şeklinde metrolar ama sorunsuz çalışıyor olması benim için fazlasıyla yeterli. Bilet fiyatları TL bazında düşündüğünüzde 1TL’den daha aşağı ancak malum ülkemizin kurları yerlerde gezdiğinden dolayı siz her daim en güncel kuru önceden öğrenin.

Uber

Ülkemizde taksicilerin yakalayıp dövmesinden dolayı kullanamadığımız sistem burada gayet güzel işliyor ve çok hesaplı. 7-8 dk lık bir yol için 5tl gibi rakamlar ödenebiliyor. Güven konusunda da taksicilerden çok daha sağlıklı bir yol. Ukrayna başta olmak üzere gittiğiniz ülkelerde öncelikle Uber olup olmadığına bakın, varsa mutlaka taksi yerine tercih edin.

Yaşam

Kiev tam bir büyük şehir olsa da ağaçlık yeşil alanları da bolca var. Bizim gittiğimiz dönemde hava çok kapalıydı o yüzden tam olarak doğanın tadını alamadık ancak bahar ve yaz aylarında mutlaka gidilmesi görülmesi gerek. Burada yaşam insanlar için çok kolay değil, gerçekten halkın geliri savaş ve ambargolar nedeniyle çok düşük. Avrupa’ya kurallar ve insanlık olarak adapte olmuşlar fakat gelir konusunda henüz çok daha gerideler.

Yolsuzluk ise had safhada desek yanlış olmaz ama bu kadar düşük gelirin olduğu yerde bu da çok normal. Rüşvet fazlasıyla normal sayılan bir durum. Bir hastaneye gidip ameliyat olmanız gerektiğini öğrenirseniz aslında bu ücretsiz ancak bunun için 2-3 yıl sıra beklemeniz gerekebilir. Böyle bir durumda kimsenin yadırgamadığı bir durum olan doktora rüşvet verme işlemi gerçekleşiyor ve geçmiş olsun, ameliyatınız başarıyla sonuçlandı.

İnsanlar

Genel olarak kuzey insanlarının hep soğuk olduğu söylense de nedense benim gittiğim tüm ülkelerde bunun tam tersi yaşanıyor. Benim gördüğüm kadarıyla tamam bir akdeniz insanı gevşekliği yok ancak yine de çok güler yüzlü ve konuşkan insanlar. Biraz çekingen olabilirler ancak azıcık muhabbet açıldı mı susturmak zor olabilir!

Kadınları genel olarak gerçekten güzeller ve erkekleri de öyle aman aman çok yakışıklı olmasa da düzgün tipler. Yani öyle sokakta gezerken sürekli bir tanrıçayla karşılaşma gibi bir durum yok tabi ama genele yaydığınızda güzel insanlar. Bizim ülkemizdeki çeşitlilik burada yok o da şahsen bende bir huzur yarattı. Etrafa bakınca her yerde güzel insanlar olması iyi bir yaşam için gerekli bir durum.

Burada yaşanır mı derseniz şahsen evet derim. Ancak sabit bir gelirinizin olması ya da uzaktan yapılabilecek bir işinizin olması kaydıyla. Özellikle yazılım geliştiriciler için çok iyi bir ülke Ukrayna. IT uzmanları kendilerini iyi pazarlayıp iyi bir firmaya kapak atabilirlerse aylık ortalama 3000$ civarı bir maaş ile burada yaşayabiliyorlar. Bilgi işlem sektörünün en iyi olduğu ülkelerden biri ev maaşı da ülkenin yaşam kalitesiyle kıyaslandığından olağanüstü yüksek.

Ukrayna’daki Türkler

Beni en çok sinirlendiren ve sıkan nokta burası oldu. Sokakta gruplar halinde gezen ayı sürülerini görmek çok zor değil. Yanındaki hayat kadınına yavşarken tercümanlık yapan arkadaşına “söyle ona benim çok param var! Ankara’da çok evim var benim çok zenginim ben söyle!” diye çıkışan mı dersin, “parayı gösterdin mi bunlar hemen atlar üstüne merak etme, evi de tutarız şöyle en güzelinden 1000 liralık saray gibi…” diyen mi dersin. Görgüsüz insanın parası olmasın gerçekten, iğrençliğin sınırlarını zorlayabiliyorlar. Karşındaki insanın hayat kadını olması onu parayla satın alabileceğin anlamına gelmiyor. Paraya ihtiyacı olduğu için senin gibi bir yaratıkla birlikte olmaya katlanmak zorunda olan bir insan o sadece. Bunu göremeyecek kadar beyinsiz olan o kadar fazla insan var ki.

Bir çok yerde Türk olduğumu sonradan öğrendiklerinde çok şaşırıyorlar ve “bildikleri” Türklerin bizler kadar düzgün davranmadıklarını dile getiriyorlar. Kendi topraklarımızdan başkasına laf atmak çok kolay ama bir kere de şu şapkayı önümüze koyup düşünsek ya… Hep Türkler en iyi, hep Türkler dünya fatihi, hep Türkler dünyanın en güzel insanları. Bazı takipçiler kendi ülkemi yerdiğim zaman çok kızıyor, vatan hainliği ile bile suçlanıyorum ancak yukarıdaki gibi bir örnekle karşılaştığınızda bir insan nasıl olur da savunabilir bu durumu? Aynı şeyi Alman yada Fransız biri yapsa gene aynısını söylerdim tabi ki.

 

Ukrayna’da Savaş Durumu

Ülkenin doğusunda savaş halen etkisini sürdürüyor ancak Kiev ve Lviv gibi şehirlerde bunun gündelik yaşama çok bir etkisi olduğu söylenemez. Bizde doğudaki durum ne kadar can sıkıcı olsa da alışmak zorunda kaldığımız bir durum olduğu gibi burada da aynı şey geçerli. Ülke olarak Putin’den nefret ediliyor. Sokaklarda üzerinde Putin’in fotoğraflarının basılı olduğu tuvalet kâğıtlarından bolca bulabilirsiniz. Ülke olarak Rusya ile ters düşebilmek için her türlü hinliği yapıyorlar. AB’ne girememelerinin sebebinin de bir tek Rusya ile olan sıkıntılı süreç olduğu düşünülüyor. Ama eninde sonunda bu süreç bitecek ve Ukrayna’da Avrupa Birliğinin bir parçası olacak gibi görünüyor. O zamana kadar medyaya çok yansımıyor olsa da doğudaki savaş durumu çok canlar almaya devam ediyor. Bir an önce bitmesi en büyük dileğim.

Couchsurfing

Bu kadar hızlı bir şekilde ev bulabileceğimizi bilmiyordum ama hem şaşırdım hem de sevindim. Sasha ve Pasha isimli iki arkadaş bizi evinde ağırladı ve hem Ukrayna hem de insanların yaşamları hakkında çok değerli bilgiler aldık. İşte bu yüzden oteller ya da hostellerden önce bu tarz yerlerde kalmayı tercih ediyorum, kimsenin bilmediği ya da bildiğini sandığı şeyleri farklı bir açıdan görebiliyorsunuz. Salonda şişme yer yatağı kuruldu ve diğer iki arkadaşla birlikte aynı odada 4 kişi uyuduk :) Kimine garip gelebilir bu durum ama ben çok seviyorum.

Ukrayna Ucuz Mu? Fiyatlar Nasıl?

Ukrayna çok ucuz evet ancak kime göre neye göre demek lazım. Ulaşım tabii ki çok daha ucuz, komünist sistemin en büyük getirilerinden biri bu. Fakat Kiev gibi bir şehirde yaşamak öyle sanıldığı kadar ucuz değil ama şöyle de düşünmek lazım. Buranın en merkezi yerinde 500$ kira verip 500$ da aylık harcama yaparsanız çok güzel bir hayatınız olabilir. 1000$ az bir rakam değil tabii ki ama bir ülkenin çok üst standartlarında yaşıyor olursunuz. Ha ama derseniz ki ben 200$’a yaşayamaz mıyım? Tabii ki yaşarsınız fakat böyle bir yaşamı tercih eder misiniz bilemiyorum. Merkezinin çok zengin olmasının sebebi ülkenin tüm yüksek gelirlilerinin burada toplanmış olması, eğer merkezin dışına çıkarsanız ev kiraları 50$’a kadar düşüyor ama tabii ki bakımsız ve birçok problemi olan evler oluyor bunlar. Ukraynaca ya da Rusçanız yoksa da günlük iletişimde ciddi bir sıkıntı çekebilirsiniz, merkezde ise böyle bir problem de yok. İnsanlar ve özellikle gençler çok iyi İngilizce konuşabiliyor.

Yemekler

Yemek konusunda pek sıkıntı çekilebileceğini zannetmiyorum. Kendi yemekleri de çok güzel olmakla birlikte dünya yemeklerinden de her yerde bulunabiliyor. Fiyat olarak da aslında Türkiye ile kafa kafaya denebilir. Ucuz ve orta halli yemekler Türkiye ile başa baş, belki biraz daha ucuz ancak çok iyi bir restoranda güzel bir yemek isterseniz o zaman Türkiye ile fark açılıyor. Bizde böyle çift kişilik özel bir yemeğe 300-400TL gibi rakamlar ödenirken burada muhtemelen 100TL’yi zor görür. Özellikle işin içinde şarap varsa.

En bilinen ve tattığımız yemekleri ise Borsch ve Vareniki. Borsch isteğe göre değişen ama özünde etli ve sebzeli bir çorba(gerçi onlar yemek diyor, çorba diyince kızıyorlar!), Vareniki ise bizim mantıya çok benzer bir yemek. İkisi de gayet lezzetli, tavsiye ederim :)

Borsch

Vareniki

Diyeceğim odur ki mutlaka gidin ve görün. Uçuşlar ucuz, ülke genel olarak ucuz, insanlar güzel, yemekler güzel. Sözüm meclisten dışarı tabi ama lütfen medeni olun ve daha fazla bizden nefret etmelerine neden olmayın.

6 Responses

 1. Ukrayna

  Merhaba
  Sitenizde tanıtım yazısı yayınlamak istiyorum, sitem yabancı bir ülke ile ilgili kişisel bir gezi sitesi. Yeni başladığım için umarım fiyatlarınız uygundur. Detaylı bilgi alabilir miyim?

  Cevapla
 2. Naz

  Açıklayıcı bir yazı, teşekkürler. Vize yok ama dönüş bileti ve kalacak otel bilgilerini istiyorlar diye biliyorum. Couchsurfing sıkıntı yaratmıyor mu bu gibi durumlarda? Yani kalacağınız adresi seyahatten önce ne olarak beyan ettiniz?

  Cevapla
  • gokhan

   bize sormadılar bir şey ama booking.com üzerinden bir rezervasyon yapabilirsiniz. sanal kart kullanarak yaparsanız daha da rahat olur işiniz.

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.