All for Joomla All for Webmasters

Sıcakların kasıp kavurduğu yaz aylarında kışı çok daha fazla özlüyorum. Genel olarak zaten yaz adamı olmaktan ziyade kasvetli kışları daha çok seven biri olmuşumdur. Çoğunlukla Güney Doğu Asya bölgelerine seyahat ettiğimden dolayı neredeyse 5 yıl içinde sadece 1 kere sağlam kış gördüm ve onu da ancak Ermenistan ’da görebildim. O da yani eksi 30 derece, gördüm mü de tam görüyorum sanırım!

Önümüzdeki yıllarda yapmayı çok istediğim kış seyahatleri için aklımda birçok ülke var ancak hem kışın seyahat şartları biraz daha çetin olduğundan hem de benim gitmek istediğim ülkelere ucuz uçak bileti bulmak pek kolay olmadığından biraz zorlanıyorum ama yine de bu zorluklar hayal kurmamın önüne geçemez. En azından bir liste hazırlamak lazım diye düşündüm. Hem sizin hem de benim önümde sürekli dursun!

İşte en güzel kış şehirleri!

Ljubljana, Slovenya

Slovenya içinde aşk (love) kelimesinin geçtiği tek ülke. Ve Ljubljana kışın tam aşık olunacak bir şehir. Evet kum güneş yeşillik olmayabilir ama ben karanlık havaları ve şehrin üzerine örtülen bu beyaz örtüyü çok seviyorum.

Garmisch-Partenkirchen, Almanya

Bavyera bölgesinin meşhur kayakla atlama sporunun yapıldığı bölge olarak nam salmış olsa da bu özellik beni pek ilgilendirmiyor. Şehrin kendisi kışın Almanya’nın en yüksek dağlarının eteklerinde konuşlanan vadide olağanüstü bir güzelliğe sahip.

Tegernsee, Almanya

Almanya’nın kışın bu kadar güzel olabileceği kimin aklına gelirdi ki? Muhteşem tarihi binalar ve olağanüstü huzurlu bir göl kenarında kışın ölmek isteyebileceğim yerlerden biri.

Brașov, Romanya

İşte ilk olarak gitmek istediğim yerlerden biri. Braşov’u gerçekten çok fazla insandan duyuyorum ve merak ediyorum. Avrupa’nın en gizli saklı mücevherlerinden biri olarak görünüyor ve Transilvanya gibi ortaçağ ruhunu muhteşem yansıtan yerlere sahip. Tampa dağından bembeyaz ülkeye bakmak paha biçilemez bir deneyim olsa gerek.

Reykjavik, İzlanda

Tabii ki kar kış olur da kuzey ülkesi olmaz mı hiç? İzlanda’nın muhteşem güzellikteki ama muhteşem de pahalı şehri Reykjavik soğuk hava sevenleri baştan çıkartacak kadar güzel bir yer.

Bern, İsviçre

İsviçre’nin başkenti sadece politik gücüyle değil görülebilecek en müthiş şehir mimarisiyle de öne çıkıyor. Ülkenin tam kalbindeki şehrin kar altındaki görüntüsü tam bir ortaçağ filmini yansıtıyor sanki.

Zakopane, Polonya

Polonya’nın güney sınırındaki muhtemelen adını daha önce hiç duymadığınız bu şehir aslında baya popüler sayılır. Hatta Polonya’da kış denildiğinde insanların aklına gelen şehir Zakopane oluyor. Tatra dağlarıyla çevrili şehir kendinse has bir havaya sahip ve kışın kesinlikle çok güzel.

Vyborg, Rusya

Kış olur da Rusya olmaz mı? Finlandiya ile sınır olan bölgedeki şehir 700 yıl önce bir İsveç kalesi olarak kuruldu. Günümüzde halen az çok o eski kale görüntüsünü fark etmek mümkün ve kışın bambaşka bir güzelliğe sahip.

Aosta, İtalya

Ülkenin kuzeybatı kısmında yer alan Aosta’nın Fransa ve İsviçre’ye sınırı bulunuyor. Alp dağlarının muhteşem görüntülerini kışın soğuğu ve ortaçağ atmosferiyle birleştirmek isteyenlere için bire bir.

Bergen, Norveç

Kış denince akla gelen ilk şehirlerden biri Bergen fyordları ve yedi dağları ile biliniyor. Tahmin edildiği kadar soğuk bir şehir değil aslında ve şehrin yerlileri bu ılımanlığı körfez akıntısına bağlıyor.

Queenstown, Yeni Zelanda

İşte kaçıp gidip yaşamak istediğim ülkelerden biri! Hem kış hem de yaz muhteşem güzellikte bir şehir olan Queenstown görkemli dağlar, muhteşem göllerle çevrili ve gerçekten yılın her döneminde olağanüstü bir güzelliğe sahip. Ancak karla kaplandığında en güzel görüntüye sahip olduğu da bir gerçek.

Ifrane, Fas

Bir Afrika ülkesinde kar görmeyi beklemezdiniz değil mi? Ifrane’yi de bu denli önemli yapan özellik de bu zaten. Atlas dağlarının yüksek bölgelerinde bulunan şehir -24 derece ile Afrika’nın en soğuk yeri olma özelliğine de sahip. Kışın gidilebilecek en orijinal ve güzel yerlerden biri.

Banff, Alberta, Kanada

Kışın en yakıştığı ülkelerden biri olan Kanada’nın en sakin, en güzel ve en huzurlu kasabalarından biri de şüphesiz Banff. Uçsuz bucaksız dağlar, sıcak kaynak suları ve yılın her dönemi rahatlıkla gidilebilecek bir destinasyon. Bize bu kadar uzak olmasa çok iyi olacaktı.

Harbin, Çin

Harbin ülkenin en soğuk şehri. Çin’in kuzeydoğu kısmında yer alıyor ve bu kadar soğuk olmasına rağmen insanlar tarafından tercih edilmeye devam ediyor. Özellikle kışın dünyaca ünlü buz heykelleri festivali dünyanın her yerinden kış sevenleri bir araya topluyor.

Bariloche, Arjantin

Andes dağlarının eteklerinde, Nahel Huapi Gölünün kıyısında yer alan Bariloche Avrupai tarzı mimarisi ve Güney Amerika’ya özgü doğayı muhteşem bir şekilde bir araya getiriyor. Güney yarım kürede bulabileceğiniz en güzel kış mekanı kesinlikle burası.

Zermatt, İsviçre

Küçük, huzurlu, herkesten uzak ama bir o kadar da kolay ulaşılabilir bir şehir olan Zermatt ülkenin en güzel yerlerinden biri. Matterhor’un gölgesinde İsviçre Alplerinin en güzel şehri denilebilir. Kışın ise tam olarak yaşamak istediğim yer. Keşke param da olsa!

Shirakawa-go, Japonya

Honshu adasındaki bu küçük kasaba Japonya’nın birçok bölgesine kıyasla çok daha fazla kar yağışı alıyor ve dünyanın en güzel görüntülerinden birini ortaya çıkartıyor. Diğer mevsimlerde de güzel olsa da en güzel fotoğrafın kışın çekileceği su götürmez bir gerçek.

Salzburg, Avusturya

Barok tarzının merkezi, klasik müziğin beşiği ve o eski gri ortaçağ dönemini en muhteşem yansıtan şehir Salzburg. Kışın özellikle tepeden baktığınızda karşınızda nefesinizi kesecek güzellikte bir şaheser görebilirsiniz.

Naarden, Hollanda

Amsterdam’ın doğusunda bulunan Naarden çok küçük bir kasaba ama onu bu denli özel yapan şey yıldız biçimindeki şekli ve çevresinin surlarla çevrili olması. Yıldızdan çok bir kar tanesine de benzeyen şehir soğuk bir kış tatili için çok güzel bir yer olabilir, siz ne dersiniz?

 

Eğer sizlerin de tavsiye ettiğiniz ve kışın mutlaka gidilmesi gereken yerler olduğunu düşünüyorsanız aşağıdaki yorum kısmında paylaşabilirsiniz. Kim bilir belki birinde karşılaşırız, neden olmasın? :)

3 Responses

  1. Umut Dülger

    Sivas-Divriği’nin listede olmaması bazı kalpleri kırabilir. Benden söylemesi.

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.