All for Joomla All for Webmasters

Nepal’in çok ayrı bir dünya olduğunu söylemem gerek. Hakkında hiç bir bilgisi olmayan insanları oldukça şaşırtabilecek bir ülke ve Hindistan’la aralarında neredeyse hiç bir güvenlik görevlisi yada vize yetkilisinin olmadığı bir sınır köyüne (Sunaoli) sahip. Evet, vize almak için önce ülkeye giriyorsunuz sonra vize almak için büroya gidiyorsunuz ve hiç pasaportluk bir işiniz olmayacağını yada kimsenin sormayacağını düşünüyorsanız vize almadan bile girebilirsiniz ancak sorulması durumunda sıkıntı çıkacağı garanti. Eğer Hindistan’dan geçiyorsanız sınırın Nepal tarafında olağanüstü bir sakinlik ve huzur hakim.

 • İlk olarak farklı bir takvim kullanıyorlar. Bizde şu anda 2014 olan yıl onlar için 2070. Bu takvim geleneksel ay takvimi olan Birkim Sambat ve bizden 56 yıl 8 ay kadar ileride.
 • İnsanlar el sıkışmıyor. Asya ülkelerinde ki klasik selamlama biçimi olan avuç içlerini bir araya getirip başlarını eğerek “Namaste” diyorlar. Namaste’nin anlamı “Ruhunda ki tanrı’yı selamlıyorum”.
 • Fast food olarak her yerde bulabileceğiniz yiyecek Mo-Mo. Ufak hamur bohçaların içine yerleştirilen sebze, peynir, yada et gibi çeşitlere sahip ve isterseniz kızarmış isterseniz haşlanmış isterseniz de hem haşlanmış hem kızarmış olarak alabilirsiniz. Nefis bir tadı var ve denememe şansınız bulunmuyor.
 • Tek boynuzlu gergedan ve Bengal kaplanı’nı görebileceğiniz az sayıdaki ülkelerden biri.
 • Annapurna, dünya’da ki en muhteşem trekking mekanlarından biri olarak seçildi ve olağanüstü bir manzaraya sahip.
 • 8,848 metre yüksekliğindeki Everest tepesi burada bulunuyor ve Nepali dilinde Sagarmatha yani gökyüzünün tanrıçası anlamına geliyor.
 • Buddha’nın doğum yeri Nepal / Lumbini’dir.
 • Nepal bayrağı dünyada dört köşeli olmayan tek bayraktır. İki üçgen bulunan bayrak Himalaya’ları ve ülkede ki en fazla bulunan iki din olan Hinduizm ve Budizm’i temsil eder.

flag

 • Ülkenin yaklaşık %80’i Hindu, %10’u Budist ve geri kalanlar ise Müslümanlar, Hristiyanlar ve diğer dinlerden oluşuyor.
 • Ülkede çok büyük bir elektrik sıkıntısı bulunuyor. Günde bazen 16 saat kadar elektrik olmayabiliyor ancak halk buna fazlasıyla uyum sağlamış durumda. Güneş enerjisi kullanılmak istense de pahalı olduğundan ancak parası olan kullanabiliyor.
 • Sıcak su da aynı şekilde ancak güneş panelleriyle kullanılabiliyor o da ancak güneşli bir günün ardından sadece akşamları.
 • Nepal’de de Hindistan’da olduğu gibi bir kast sistemi mevcut. Kendi kast sistemine ait birisiyle evlenebilirsin ve görücü usulü evlilik en doğal şeylerden biri. Her kastın kendine ait bir dili var ve bunun yanında ulusal dil olan Nepali’yi de konuşuyorlar. İngilizce ise şaşırtıcı bir şekilde oldukça yaygın ve yaşlısından gencine hemen hemen herkes konuşabiliyor.
 • Ulusal yemek olan Dal Bhat (Mercimek çorbasına benzer bir yemek) ve pirinç her gün her öğün yeniyor. Evet kahvaltı da dahil her öğün!

ricedal

 • Sokakta yerlere tükürmek gelenek gibi bir durum. Ancak genel olarak temiz olsa da havada sürekli uçuşan bir toz toprak hakim. Dolayısıyla tükürmek kadar doğal bir durum olamaz.
 • Yollar gerçekten kötü ve çukurlarla dolu. Özellikle yağmur yağdığında sürekli minik göllerden geçmek durumundasınız.
 • 2001 yılında kraliyet ailesinin oğlu tahta göz dikip tüm aileyi katletmiş ve sonra silahı kendi kafasına sıkmış. Kral, Kraliçe ve diğer kraliyet mensubu olan herkesi öldürmüş. Kendisi de bir kaç gün yaşadıktan sonra ölmüş ancak yaşadığı süreç içerisinde kral ilan edilmiş. Nepalliler bunu o çocuğun yapmış olabileceğine inanmıyor ancak görgü şahitlerinin demeçleri bu yönde.
 • Nepal’de en popüler oyunlardan biri Carrom. Bilardoya benzeyen ancak pullarla oynanan ve köşedeki deliklere pulları sokmaya çalıştığınız bir oyun.

 • İnsanlar genel olarak çok sıcak kanlı ve çocuklara gerçekten çok önem gösteriliyor.
 • Çakma markalar oldukça revaçta. Özellikle North Face başta olmak üzere bir çok outdoor giyim mağazalarının sahteleri bulunmakta.
 • Tek tatil günü Cumartesi. Bazıları Cuma günü yarım gün çalışıyor.
 • 1,73’lük boyumla ortalamanın oldukça üzerinde bir boya sahibim.
 • Ot bulmak çok kolay. Satışının yasal olduğu söylense de hiç bir yerde satılmıyor. Nepalli biriyle yakın bir arkadaşlığınız varsa bakkaldan ekmek almak kadar kolay. Hatta en iyi otu polislerden alabiliyorsunuz.
 • Birlik ve beraberlik Nepal’i en iyi tanımlayan şeylerden biri. Futbol olsun, Kriket olsun yada uluslararası arena’da ne olursa olsun insanlar sürekli birlikler ve ayrım yapılmıyor. Hükümet zamlarına karşı da aynı şekilde birlik söz konusu. Grev yapılacağı zaman tüm ülkede yapılıyor ve hastanelerin acil durum yerleri dışında okullar dahil her yer kapanıyor.
 • Ve son olarak Gurkha’lar. Nepal’in çevresinde bulunan Hindistan ve Çin gibi ülkeler diğer ülkelerin güçleri tarafından kontrol altına alınmış olsa da Nepal’in gücü, cesareti ve korkusuzluğuyla efsanevi kuvvetleri olan Gurkha’lar ile baş etmek kolay değildi. Savaş ve dövüş konusunda en güçlü kişiler olarak kabul edilen Gurkha’lar hakkında bir çok söz bulunuyor. En meşhurlarından biri de Maradona’nın “86 yılında karşımızda İngiltere yerine Gurkha’lar olsaydı maçı kazanamazdık” sözü. Bunun yanında yine “Eğer bir insan ölmekten korkmuyorsa ya yalan söylüyordur yada Gurkha’dır” da yine çok meşhur söylemlerden biri.

Hindistan kadar fakir olsalar da burada yaşam oraya göre çok daha rahat ve kolay. Nüfusun düşük olmasının da etkisi çok büyük tabiki ancak genel olarak hayata bakışları da daha optimistik. Şansınız varsa mutlaka ve mutlaka Nepal’i ziyaret edin ve hatta mutlaka yetimhaneleri ziyaret edip çocuklarla vakit geçirin.

8 Responses

 1. esra

  Selamlar

  Ağustos’un 14ünde Kathmanduya gidiyorum.
  Benim merak ettiğim konu herhangi bir aşı yaptırmak gerekiyor mu?
  Teşekkürler
  Esra

  Cevapla
  • gokhan

   Merhaba,
   Geç cevap için kusura bakmayın. Hayır bir aşı yaptırmanız gerekmiyor giderken.

   Cevapla
 2. Irmak

  Merhaba, ben universite ogrencisiyim ve Nepal’e oksuzlere yardim amacli bir gonulluluk isi icin 15 gunlugune gitmeyi planliyorum ama tabikide bazi cekincelerim var sitma ve oradaki ortami bilmeyisimden dolayi. Cok iyi seyler okudum Nepal hakkinda ama sitmadan korunma, sosyal ortam ve guvenlilik konularinda nasil dusunuyorsunuz merak ediyorum.

  Cevapla
  • gokhan

   Gideceğiniz kuruluş ile ilgili bolca yazışın kendileriyle. Bir çok kuruluş sadece bağış adı altında çocuklar üzerinden para kazanmak için bu işi yapıyor bilginiz olsun. Para almaları çok abes bir durum değil, gerçekten ihtiyaçları var çoğu yerin bu paraya. Gittiğinizde çocukların yeterince düzgün yemekler yediğine, okula gittiğine ve kılık kıyafetlerin düzgün olup olmadığına bakın. Çünkü bağış alan yerlerde bunların hepsi çok iyi şekilde sağlanıyor olmalı. Eğer sağlanmıyorsa sizden daha fazla para koparabilmek için acındırma politikası yapıyorlar demektir.

   Cevapla
 3. Berrin Yilmaz

  “Ot bulmak çok kolay. Satışının yasal olduğu söylense de hiç bir yerde satılmıyor. Nepalli biriyle yakın bir arkadaşlığınız varsa bakkaldan ekmek almak kadar kolay. Hatta en iyi otu polislerden alabiliyorsunuz”. Ben bu cümleyi anlayamadım?

  Cevapla
  • Gökhan - Yoldaki.com

   Ottan kastım kafa yapıcı maddeler, hafif uyuşturucular. Devletin yasalarına göre bu otların satışı-uyuşturucu madde adı altında olmadan- yasal ancak satan kimse yok. Genelde bu tarz maddeler polislerde yada merdivenaltı mekanlarda bulunuyor. Dolayısıyla çevreyi biraz iyi bilen birinin bunlara ulaşması çok kolay zira halk tarafından yaygın olarak kullanılıyor. Eğer bu kişinin tanıdığı bir polis varsa işte o zaman en kalitelisine ulaşmakta mümkün oluyor çünkü aynı halkta olduğu gibi polisler de pek tabiki kullanıyorlar tek farkı onlar en kalitelilerini kullanıyor. Eğer polisi tanıyan bir tanıdığınız olursa temin etmek istediğinizde en kalitelisini almış oluyorsunuz.

   Cevapla
 4. arzu adıyaman

  Altı yedi yıl önce Nepal’de bulundum, ülkeyi baya detaylı gezme fırsatım da olmuştu. Dal bhat ve pek çok yemeklerini de bayıla bayıla yemiştim. Dağ köyleri ayrıca şahaneydi ve insanları gerçekten mutlu görünüyorlardı, yani gözlerinin içi ciddi ciddi gülüyordu:) Hep yeniden yeniden gidesim var oralara, bakalım… Asıl şunu soracaktım, kola vardı her yerde, dağlarda bile ama zincir fast foodlar var mı? düşündüm hatırlayamadım.

  Cevapla
  • Gökhan - Yoldaki.com

   zincir fast foodlar pek yoktu benim gördüğüm. olsa bile muhtemelen fiyatları çok çok düşük tutacaklardı ancak o zaman bile şahsen bir işe yarayacağını düşünmem çünkü halkın çoğu yemeği evinde yemeyi tercih ediyor. Dışarıda yemek yiyeni görmek zaten çok zor :)

   Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.