All for Joomla All for Webmasters

İnternetten para kazanmak ve seyahat etmek yerine her sabah karanlık havada uyanıp ofis içinde dört duvar arasında temiz hava ve güneş görmeden günü geçirip akşam olup yine karanlık bir havada eve geri dönüş herkesin çok canını sıkan bir durum. Yaklaşık 4 yıldır bu tarz bir durumdan uzaktayım ve çoğu zaman “ooh hayat sana güzel tabi, biz çalışalım sen yat!” serzenişlerine maruz kaldım. Ne dersem diyeyim, ne anlatırsam anlatayım insanların bunu anlaması çok zor. Bu durum bana bahşedilmedi ya da piyango vurmadı. Ben de herkes gibi çalışarak kendi planımı yaptım ve bazı fedakârlıklar sonucunda şimdi de meyvesini topluyorum. Gel gelelim en çok sorulan soruya, ben de seyahat etmek, internetten para kazanmak ve istediğim hayatı yaşamak istiyorum ama ne yapabilirim?

Kişisel Gelişim ve Planlama

Bu hayatta yapabileceğiniz en değerli yatırım ne ev, ne dolar (şu aralar o da olabilir aslında), ne faizler, ne de sizi zengin etme ihtimali yüksek olan iş planları. %100 sonuç verecek olan tek yatırım kendinize yapacağınız yatırım olacaktır. Bu yatırımı da yaşamak istediğiniz hayata göre yaparsanız gerçekten birkaç yıl içinde meyvelerini toplamaya başlar, nefret ettiğiniz hayattan yavaş da olsa hayalini kurduğunuz hayata bir geçiş yaparsınız. Bunu başarabilmeniz için ihtiyacınız olan iki şey var, sabır ve devamlılık. Bu ikisinden biri yoksa veya olamayacağını düşünüyorsanız bahsettiğim duruma gelmeniz çok zor.

Kişisel Gelişim Derken? Nasıl yani?

Mesela olmazsa olmaz, İngilizce öğrenin. Çok net ve açık şekilde bunu söylüyorum, bunu ya öğreneceksiniz ya da öğreneceksiniz. En temel taş bu ve attığınız her adımda bu yatırımın izlerini fazlasıyla göreceksiniz. İletişim her şey demektir ve gittiğiniz ülkelerde dil problemi çekmeden iletişim kurmak tahmin edemeyeceğiniz kadar çok kapının aralanmasını sağlayacaktır.

Bir beceri öğrenin. Bilgisayar programcılığı olur, grafik tasarım olur, marangozluk olur, bahçıvanlık olur, yazarlık olur veya aklınıza gelebilecek hemen her türlü şey olur. Ama bu beceriyi öğrenirken şunu da hesaba katın; gittiğiniz yerlerde ofiste oturup geyik yapan, arada bir maillerini kontrol eden, yemek vakti gelse de tüysem diye düşünen kimseyi aramazlar. Ofis hayatını yaşayanlardan bir farkınız olsun, bir konuda parlayın ve öne çıkın ki kendinize olan güveniniz yerine gelsin.

Planlama

Maddi olarak bir şeyler kazanıyorsunuz ama köşeye hiçbir şey atamıyor musunuz? Bu tamamen sizin suçunuz. Şahsen kazandığı parayla yetinemeyen ve şikâyet eden biriydim ancak ne zaman ki ev kredisine girdim ve maaşımın büyük bir kısmı “seve seve” banka tarafından çekilmeye başlandı işte o zaman fark ettim ki daha azıyla da yapabiliyormuşum ve hayatımdan “seve seve” kısılan tüm o şeyler aslında mutluluğumu çok da fazla etkileyen, olmazsa olmaz şeyler değilmiş. Özellikle şu aralar internet üzerinden herkes hem ticaret yapabiliyor hem de bir takım programlar sayesinde ek gelir de elde edebiliyorlar. Bu sayede seyahat ederken de bir ofise bağlı kalmadan para kazanmanın yolları da aralanabiliyor.

İnternetten Para Kazanmak

internetten para kazanmak

Gerçekten internet büyük bir nimet ve bunu halen şansımız varken kullanabilmeliyiz. Yıllardır internetten para kazanmak konusunda bir sürü saçma sapan siteler türedi, yok anket yaparak para kazanma, yok 10 tane üye getir şu kadar para kazan gibisinden ya çok aşırı düşük gelirli ve uzun vadede kar etmeyecek türden işler ya da insanları sömürmeye dayalı sistemler. En baştan şunu belirteyim, eğer bir site günde 15-20dk çalışarak ayda çok para kazanmaktan bahsediyorsa bu yalandır. Bu tarz para kazanmak da yine devamlılık ve çok çalışma isteyen bir durum.

Airbnb ile odanızı/evinizi kiraya verin

airbnb

İlla Airbnb üzerinden yapmanız şart değil tabii ki nasıl isterseniz öyle yapın ancak ödeme güvencesi ve kullanım kolaylığı açısından bunu önerdim. Tabii ki evi/odayı kiraya vermek herkesin tercih edebileceğin bir durum değil ancak maddi gelir açısından en yüksek ve en zahmetsiz gelir bu şekilde olacaktır. Odadan aldığınız kirayı bir köşeye koyun ve seyahatiniz için sermaye oluştursun. 1000TL’ye 2+1 ev kiralayıp günlüğü 50TL’den odayı kiralayan birçok arkadaşım var, bu rakamlar tabi şehirden şehre değişir ancak olayı anladınız siz.

Kira kontratına göre böyle bir şey yasal değil tabii ki ama günümüz ekonomisinde her ay gününde ödenen bir kira olduğu sürece hiçbir ev sahibinin buna ses çıkaracağını sanmıyorum. Siz seyahat ederken evinizi kirada otursanız dahi buradan günlük kiraya verebilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan her daim eve müşteri çıktığında anahtarı getirip müşteri çıkınca da teslim alacak birisi. Aileden biri olur, arkadaş olur ya da ufak bir anahtar teslim etme ücreti karşılığı anlaşacağınız birisi olur, o tarafı size kalmış.

Artiway

artiway

Muhtemelen bunu ilk defa duyuyorsunuz. Açıkçası ben de ilk defa duydum ve sizinle de gizlim saklım olmadan paylaşmak istiyorum. Bu firma bana seyahatlerimde destek oluyor ve bu desteklerinden dolayı da bende kendilerini sizlere tanıtıyorum. Gerçekten işe yarar bir site olmasa sadece üstün körü yazıp geçerdim ancak inceleyince aslında ne kadar mantıklı bir sistem olduğunu göreceksiniz. Artiway bir aracı gibi düşünün. Normalde internetten alışverişi hepimiz yapıyoruz ve bunun için bazen puan kazanabiliyoruz ancak çoğunlukla pek elle tutulur şeyler olmuyor. Artiway şöyle bir güzellikle karşımıza çıkıyor. Siz az ya da çok ne kazanıyorsanız kazanmaya devam edin ama buna ek olarak aldığınız üründen nakit para iadesi de kazanın.

Stock Images

Tek yapmanız gereken ücretsiz bir üyelik açmak ve alışverişe başlamak. Mesela benim ve birçok insanın sıkça kullandığı hostel rezervasyon sitesi Boooking.com Artiway’in anlaşmalı olduğu siteler arasında. Buradan atıyorum 100TL’lik bir rezervasyon yaptım ve sitede o gün % kaç para iadesi varsa o kadar rakam benim hesabıma geri yükleniyor. Taş atıp kol yoran bir durum değil, normalde kartlarınızla yaptığınız alışverişlerde kazandığınız puan bonus vs ne varsa yine kazanmaya devam ediyorsunuz. Bu sistem ekstra nakit para kazanmanızı sağlıyor ve internetten para kazanmak için iyi bir yol. Hem çalışırken hem de seyahat ederken zaten yapmak zorunda olduğunuz harcamalardan en azından küçük de olsa bir kısmı bu şekilde geri alabilirsiniz.

Bana da şöyle bir güzellik yapmışlar, aşağıdaki linkten üye olursanız 10tl de hediye kazanıyorsunuz. Buradan ücretsiz üye olarak bana ve seyahatlerime dolaylı yoldan bir destek sağlamış olacaksınız ve cebinizden tek kuruş çıkmayacak :)

http://www.artiway.com.tr/yoldakigokhan

 

Çeviri Yapmak

Benim gelirimi oluşturan bir başka yol. Ben İngilizce – Türkçe çeviriler yapıyorum ve sayfa başına bir ücret alıyorum. Profesyonel çevirmen değilim o yüzden tabii ki onlar kadar fazla kazanmıyorum ancak kalacak yer ve yemek paramı günde birkaç saatlik bir çeviri ile karşılayabiliyorum. Çeviri işleri internetten bulmak her zaman çok kolay olmayabiliyor çünkü artık İngilizce bilen sayısı çok fazla ve rekabet çok. Yine de iş bulunabiliyor, biraz düşük rakamlara çalışırsınız ancak yine paranız çıkar.

ceviri yapmak

Benim tavsiyem İngilizceyi çok hızlı bir şekilde öğrenin yiyip yutun ve yanına ikinci bir dil de koyun. Japonca olur, Arapça olur, Çince olur. Özellikle bu dilleri tavsiye ediyorum çünkü en fazla para eden diller bunlar. İngilizcede sayfa başına 10TL alıyorsanız Japonca için 40TL alırsınız. Ayrıca öğrendiğiniz dil yanınıza kar kalır ve Japonya’da belki bir iş bile bulabilirsiniz. Diyeceğim o ki mutlaka dil öğrenin! Her şekilde size bir para kapısı açacaktır.

Satış Yapın

Şu aralar çok düşündüğüm bir şey. Bileklikleri çok seviyorum ve “ulan madem takıyorum neden kendi bilekliğimi yapmıyorum?” diye de düşünüyorum. Sonra aklıma geldi, ben zaten gittiğim her yerden siz okuyucularıma elimden geldiğince bileklik gönderiyorum. Çok düşük bütçeli olduğumdan dolayı bu bazen problem olsa da yine de elimden geleni yapıyorum. Bedava olarak tabii ki yine göndereceğim bunda yanlış anlaşılma olmasın ama bana destek olmak isteyenlere kendi belirledikleri bir ücret karşılığı bileklik yapıp gönderebilirim. Bu henüz denemediğim bir yöntem ancak benim kafama çok yattı. Tanımadığım insanlardan karşılıksız bir destek almak benim zoruma gider ama ufak da olsa bir emek karşılığı yine ufak bir destek bence haksızlık olmaz. Sizler de eğer el becerileriniz varsa bunları seyahat ederken değerlendirebilirsiniz. Resim yapabilir, müzik aletleri çalabilir, masaj yapabilir (bu da öğreneceklerim listesinde) kısaca yeteneğinizi satabilirsiniz.

Yazarlık Yapmak

Benim gibi bir blog yazarıysanız bu şekilde para kazanmanız da mümkün. Mesela yukarıda bahsettiğim bana destek olan firma gibi destekler bulabilirsiniz. Bloglar üzerinden sık yaptığımız bir şey link satışıdır. Eğer düzenli ve iyi içeriği olan bir blog sayfanız varsa firmalar sizlerden tanıtım yazıları ya da kendi sayfalarına link isteyebiliyorlar. Alacağınız ücret sayfanızın kalitesine göre farklılık gösteriyor. Eğer kaleminize ve yazı dilinize güveniyorsanız denemesi bedava.

yazarlık

Bir başka yazarlık yöntemi de içerik yazmak. Şu aralar çok revaçta olan ve sitelerin olmazsa olmazı SEO uyumlu yazılar yazmayı öğrenirseniz internetteki binlerce siteden iş bulabilirsiniz. İçerik sıkıntısı çeken çok fazla site var ve bu sitelere içerik yazarak da güzel paralar kazanabilirsiniz.

Vloggerlık

Aynı blogger olmak gibi ancak tek farklı yazmak yerine video çekmek. Youtube son dönemlerde zaten aldı başını gitti ve video bloglar artık geleceğin mesleği gibi görünüyor. Yüzünüze, yaratıcılığınıza ve hitabetinize güveniyorsanız bence sunucu olmak için hiç bir zaman geç değil! Bu vesile ile kısa süre sonra sizlerin karşısına videolarla çıkacağımın da spoilerını vereyim istedim.

Örnek olarak da en sevdiğim vloglardan biri olan Amcaoğluna bakabilirsiniz mesela (adı bu arkadaşlar, gerçekten amcamın oğlu değil).

Grafik Tasarım / Web Tasarımı

Hem dünyayı gezen hem de grafik tasarım ile şirketlere iş yapan çok kişiyle tanıştım. Aynı şekilde web tasarımı da bir ofise ihtiyacınız olmadan yapabileceğiniz ve müşterilerle online konuşup anlaşıp yapabileceğiniz işler. İşinizde iyi olursanız gerçekten kazanabileceğiniz rakamlar çok yüksek meblağlara da ulaşabilir ancak uzaktan çok kolay ve bilgisayar başı oh yat keyif yap gibi gözüken bir iş olsa da çok ciddi bir emek ve yaratıcılık istiyor. grafik tasarım

Bu tarz işleri öğrenmek için kurslarına gidip yine kendinize yatırım yapmış olacaksınız ve dünyanın neresine giderseniz gidin bir bilgisayar ve internet dışında hiçbir şeye ihtiyacınız olmadan para kazanabilirsiniz. Aslında internetten para kazanmak konusunda yurtdışında en çok kullanılan yöntemin bu olduğunu söyleyebilirim.

Sabit Gelir Elde Etmek (Favorim)

Benim bir diğer gelirim de bilindiği gibi bu. Çok bir gelir değil ama seyahat ederken aç ve açıkta kalmamı engelleyen ve aslında ihtiyacım olan her şeyi karşılayan bir sabit gelir olan ev kirası. Çalıştığım süre boyunca kredisine girip yıllarca bitmesini beklediğim gelir kapım. Çok kısa sürede yapılabilen bir yatırım değil tabii ki ve benimki gibi neredeyse maaşınızın tümüne el koyuyor ama şunu çok net bir şekilde söyleyebilirim ki, gerçekten bunu yaptığınıza değiyor. Yukarıda internetten para kazanmak ile ilgili yazılanların hepsi çok iyi birer gelir yöntemi ancak ne olursa olsun benim için başını sokabileceğin bir evinin her daim olması en önemli yatırım.

Hemen şimdi google’ı açın ve “ internetten para kazanmak ” yazın. Karşınıza o kadar saçma sapan siteler çıkacak ki. Anket yapın para kazanın, günde 10dk da para kazanın, forex ile borsa oynayın kazanın… Bunların hepsi yalan dolan. Burada yazdığım bu yöntemlerin hepsi akıl mantık işi ve öyle ya da böyle size para kazandıracak yöntemler. Ve para kazandırırken de size çok fazla meziyetler de kazandıracak kişisel yatırımlar, hepsi de ölene kadar yanınıza kar kalacak. Mutlaka atladığım veya unuttuğum hatta bilmediğim çok yöntem de vardır, bunları da siz aşağıya yorum olarak yazabilirseniz hepimiz için de güzel olur.

Ayrıca Bedava Seyahat Yalanı isimli yazıma da bir göz atmanızı öneririm. Çünkü düşük bütçeli seyahat vardır ama bedava seyahat yoktur!Booking.com

12 Responses

 1. şükran meydan

  sevgili Gökhan sağol varol çok güzel bir yazı olmuş doğrusu . Ben de elişi yapıyorum yakınlarıma hediye ediyorum fakat baktım ki senin bileklik fikri gibi ben de satabilirim pekala . Site mi kursak ne yapsak ? Bu arada artıway e de üye oldum . Saldırıyorum ben zira gezsim var param yok :))
  sevgilerimle

  Cevapla
  • gokhan

   ooho hemen fikir çalmalar falan :)) alırım %10 komisyonumu :D Valla bi ortak destek sitesi olur tabi neden olmasın :)

   Cevapla
 2. Esma

  Elinize sağlık gerçekten kara kara düşündüğüm konulardan biri ve çok güzel anlatmışsınız. SEO uyumlu yazılar yazma kısmı ile ilgili biraz daha ayrıntılı bilgi alabilir miyim? Nereden öğrenilir, hangi sitelerde aranır bu kişiler?

  Cevapla
  • gokhan

   Türkçe kaynak çok fazla var konuyla ilgili. SEO uyumlu yazı yazmak diye aratsanız zaten çıkacaktır bir sürü. Örnek olarak bionluk.com sitesine girip seo uyumlu yazı diye aratın, insanların ne tür işler yaptıklarını görün. En azından ne tür işler yapılıyormuş görebilirsiniz :)

   Cevapla
 3. Serhat

  Emeğinize sağlık, farklı ve güzel bir yazı. Eminim bu yazınızdan para kazanmışsınızdır?. Ben 6 yıldır akıcı İngilizce konuşup yazıyorum. Biraz Rusça ve Japoncamda var. Bilgisayar programcılığı önlisans mezunu bir desinatörüm. Yalnız para kazanması hiçte öyle kolay değil. Tercümanlık için belge gerek, otelde resepsiyonda çalıştım asgari ücretten biraz fazla kazandım. İngilizce bilen Desinator ilanı Türkiyede yok denecek kadar az. Hadi yurtdışına gideyim dedim, binlerce CV göndermeme rağmen kabul görmedi çünkü mezuniyetim grafik üzerine değil. Şu an 2 yıldır aynı maaşı 2500 tl alıyorum ve İngilizce işte hiç kullanmıyorum.işim rahat yalan yok, yalnız 750 dolara zamanımızı öldürüyoruz. yazdıklarınızın dışında özel olarak varmıdır tavsiyeniz? Teşekkürler.

  Cevapla
  • gokhan

   İnsanın CV’si kendisidir derim. Türkiye’de belki bu şekilde işlemiyor olabilir (ki bence işliyor sadece daha çok çaba gerektirir) ama mesela Japonya’da öyle değil. Az biraz Japoncanız ve çok iyi İngilizceniz ile ben sizin yerinizde olsam bir TEFL yada CELTA sertifikası alıp basar Japonya’ya giderdim. Aylık 3000-3500$ gibi bir maaşla öğretmenlik kovalardım. Çok kolay hemen bulabileceğinizi söylemiyorum ama çok ciddi bir İNG öğretmenliği açığı var. Kısa süre içinde bulabileceğinizi düşünüyorum.

   Cevapla
 4. Mustafa

  Dediğiniz gibi, genelde verilen fake yöntemlerden başarılı bir şekilde ayrılıyor önerileriniz.
  Bir de şu var ki, insanlar hep hazıra taktikler bekliyor ama farkında değiller her taktiği yine insan kendi kendine kişisel gelişimi çerçevesinde keşfedebilir. Yetenekler, profesyonelleştiği alanlar hep birer kazanç kaynağı olabilir. Keşfedip, inanıp marşa basmak zor kısmı olsa gerek.
  Teşekkürler :)

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.