All for Joomla All for Webmasters

Hapis misali ofis içinde hayatınızı sürdürürken sürekli olarak uzaklara kaçmayı düşünmeniz normal. Excel, Power Point, toplantılar ve Outlook takviminde canınızı sıkmaya hazır bir şekilde bekleyen görevlerden çok çok uzaklara.

İşin ironik tarafı ise uzun süreli seyahat de buna benzer bir durumu yaşatabiliyor ve özellikle lüks yerlerde değilde düşük bütçeli seyahat ediyorsanız evde yaşarken hiç özleyeceğinizi düşünmediğiniz şeyleri özleyebiliyorsunuz. Bu tarz gündelik kullandığınız ve hiç umrunuzda olmayan şeyler birden o kadar değerli ve özlenir olabiliyor ki inanamazsınız.

Hızlı İnternet

Dial-up zamanını hatırlayan vardır illaki. Bazı yerlerde halen var ve adsl gibi bir seçenek oldukça lüks kaçıyor. En kötü yanı da internet kafe gibi bir yerde olunca o 56k’lık bağlantı tüm kullanıcılara dağıtılıyor. Sabırlı olmanın erdemini öğrenmek açısından iyi bir deneyim olsa da 20 kez aynı şeyi yaşamak biraz can sıkıcı.

Sıcak Duş

Düşük bütçeli seyahat edenlerin gittiği ülkeler genellikle daha fakir ve yaşam şartları daha basit olan ülkeler oluyor ve bu tarz yerlerde yıkanmak için gerekli olan tek şey bir kova. Bu tarz yerlerde yukarıdan başınıza su püskürtebilecek her hangi bir şey fazlasıyla harika kabul edilebilir ancak basınçlı su ve sıcak suyu bir arada bulmak o kadar kolay değil. İran, Hindistan ve Nepal rotamın üzerinde henüz kova dışında bir alternatife rastlamadım.

Umumi Tuvalet

Bulmak o kadar zor ki. Bulunca alafranga yada temiz olup olmaması hiç umrunuzda olmuyor.

Fiyat Etiketleri

Ucuz ülkelerde seyahat etmenin en güzel yanı pazarlık etmek. Eğer sıkı bir pazarlıkçıysanız çok güzel şeyleri oldukça güzel fiyatlara indirip alabilirsiniz. Ancak sürekli olarak her şey için pazarlık yapmak ve satıcıyı 15dk uğraş sonunda saçma sapan verdiği fiyattan vazgeçirip normal bir fiyata düşürmeye çalışmak cidden çok yorucu bir uğraş.

Yatak

Kitaplarda yada seyahat bloglarında okuyup gördüğümüz o deniz kenarı bungalowlar, ufak tefek ama şirin görünen odadaki matlar, yer yatakları bir süre sonra tüm cazibesini yitiriyor. Artık üzerine yatmak için bulduğunuz yumuşak herhangi bir şey sizi çok mutlu edebilir bir hale geliyor.

Kıyafet

Her gün aynı şeyi giymek aslında çok büyük bir problem değil ancak hijyenik olarak baktığında sürekli olarak yıkamak zorundasın ve şahsen yanımda 2-3 parça eşya taşıyan biri olarak durmadan bunu yapmak biraz sıkıcı.

Kendi Ülkemin Çeşit Çeşit Yemekleri

Farklı ülkelerin etnik yiyeceklerini yemeyi gerçekten çok çok seviyorum ve her daim yeni bir şeyler denemekten asla kaçmam ama bazı ülkelerde yemek çeşitleri ya çok az yada kısıtlı bütçe dolayısıyla bunlara ulaşmak çok zor. Ne kadar çok severseniz sevin kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeğinde sürekli olarak aynı şeyi yemekten artık gına geliyor. Bazı ülkelerde hiç et yenmiyor, bazı ülkelerde ise sebze bulmak zor. Biraz ondan biraz bundan şeklinde bir yaşama alışık olan bünyeyi baya zorluyor bu durum.

Yemek Pişirmek

Evdeyken çok da fazla yaptığım söylenemese de yine de istediğim zaman istediğimi yapabilme özgürlüğünü özlüyor insan. Bir çok hostel ortak mutfaklarda bu imkanı sunuyor ancak kendi eşyalarınız ve alışık olduğunuz düzen olmadığı için yemeği yaparken o nerde bu nerde diye aramaktan pişirme keyfini çoktan geçmiş oluyorsunuz.

Dil

Telefon ve internet ile iletişim kurulsa da bazen sadece yolda yürürken etraftaki insanların aynı dili konuşmasını özlüyorum. Hiç konuşmasam da sadece yürürken etraftan tanıdık sesler ve kelimeler duymak güzel bir duygu.

2 Responses

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.