All for Joomla All for Webmasters

Seyahat etmek sadece tatil yapmak anlamına gelmez ve gelmemeli de. Herkes işinden çok memnun gibi gözükmeye çalışıyor ama ne yazık ki çok az bir kısmı gerçekten mutlu. İş bir yana dursun hayatın getirdiği problemler sadece bu da değil. Aşk hayatınızda sıkıntılarınız olabilir, ailevi sıkıntılar olabilir, her şey mükemmel gözükür ama yine de mutlu ve huzurlu değilsinizdir. Elinizin altında toplumun dayattığı mutlu yaşam listesindeki her şey vardır ancak kendinizi bir duvara toslamış gibi hissediyor olabilirsiniz. Emin olduğunuz bir şey vardır o da mutlaka bir değişim gerektiği ancak bu değişimin ne olduğu hakkında hiç bir fikriniz yoktur. Aynı döngü içinde dönüp dolaşıp yine aynı yere, aynı düşüncelere ve aynı kısır hayata geri dönersiniz.

Hayatını seyahat ederek değiştirmiş ve çok daha mutlu olmuş bir kişi olarak bahsedeceğim 7 madde size hayatınızda nelerin yanlış olduğunu ve kendi doğrunuza nasıl yol alabileceğiniz konusunda bir fikir verebilir.

1- Ara Vermek

ara ver

Seyahat etmenin insanı en özgürleştiren tarafı günlük yaşantınızdan tamamen farklı bir güne kapı açmasıdır. Evde değilsin, her gün işe gitmiyorsun ve her gün gördüğün insanları artık görmüyorsun. Daha da ötesi ve en iyi tarafı seyahat ederken hiç bir şey yapmadığın “boş geçen zaman” diye tabir edilen tren bekleme veya çok uzun bir yolculuk esnasında oturduğun yerden kalkamadığında düşünecek çok fazla şeyin oluyor. Bu düşünceler ofis koltuğunda boş boş oturup düşündüklerinden çok farklı oluyor çünkü etrafında tanıdığın ve bildiğin ortam olmayınca sen de farklı düşünmeye başlıyorsun.

Her gün yaptığın angarya işleri ve muhabbetleri yapmaya ara verdiğinde kendi için gerçekten önemli olan şeyleri düşünmeye başlıyor insan. Bu yola çıkmadan veya alışmış olduğun ortamı değiştirmeden kolay kolay yapılabilen bir şey değil ancak seyahat esnasında sizin uğraşmanıza gerek kalmadan kendiliğinden geliveriyor. Benim Filipinler’de ıssız bir adada neredeyse kimseyle iletişim kurmadan geçirdiğim 1 ay hayatımla ilgili çok ciddi ve kalıcı kararlar almamı sağladı ve şu anda bu kararlarımdan dolayı çok mutluyum.

2- Yeni Bir Bakış Açısı

tutku

En önemli noktalardan biri de bu. Tek bir bakış açısı hayatta ulaşmak istediklerinizi görmenizi engelleyen yegane sebeptir. Bir şeyi göremiyor yada bilmiyor olmanız onu istemediğiniz anlamına gelmez. Eğer hayatta istediğiniz mutluluk ve huzura sahip değilseniz bunun tek sebebi bakış açınızın dar olmasıdır. Biraz kaba bir tabir olacak ama tam olarak bir hayata at gözlüğüyle bakma meselesi. Birbirinden çok farklı kültürleri ve insanları tanımak, onların hayallerine ortak olmak, empati kurarak kendinizi onların yerine koymaya çalışmak bu gözlükleri asla geri takmamak üzere atmanızı sağlayacak. Burda kasıt kendinizden çok daha kötü durumda olan ülkeleri ziyaret edin ve halinize şükredin kesinlikle değil. Kültürel olarak çok farklı olmayan bir ülkeye gitseniz dahi vizyonunuz yine genişleyecek ve başladığınız noktadan çok daha ileriye gitmenizi sağlayacaktır. Bu çok zor bir şey değil, kendinizi kasmayın, gelişmeye ve değişmeye çalışmanıza asla gerek kalmayacak. Yapmanız gereken tek şey bir uçak bileti yada otobüs bileti alıp fazla bir şey düşünmeden yola çıkmak ve ön yargılı, peşin hükümlü olmamak. Karşınıza gelen tecrübeleri yüzünüzde bir tebessüm ile kabul ettiğiniz her an vizyonunuzu biraz daha genişletecek ve bulmak istediğiniz huzuru görme şansınızı arttıracaktır.

3- Yeni Tutkular

yeni bakış açısı

Hayatınızda ne yapacağınız konusunda kararsız kalmanızın bir diğer sebebi de yeni bir ilgi alanına ihtiyacınız olması olabilir. İster yeni bir iş olsun, ister hobi olsun farketmez. Sadece bir şeye tutkuyla bağlanmanız yaşamınız boyunca bir çok kapıyı zorlanmadan açmanızı sağlayacak ve her güne daha mutlu bir şekilde başlamanıza neden olacaktır. Seyahat etmek bu yönde çok etkili bir yol çünkü hiç tahmin bile edemeyeceğiniz şeyleri öğrenebilir, yepyeni fikirleri kafanıza sokar. Nerede olacağı hiç belli olmaz, belki bir nehir kenarında, belki bir işportacının yanında, müzede, sokakta olabilir. Hatta belki bana olduğu gibi seyahat etmenin kendisinin bir tutku olduğunun farkına varabilirsiniz.

4- Yeni Fikirler

yeni fikirler

Belki bir tutkuya ihtiyacınız yoktur. İşinizi çok seviyorsunuzdur ancak yine de kısıtlanmış hissediyorsunuzdur. İhityacınız olan sadece yeni ve iyi bir fikirdir. Hayatınızı yoluna koymak için her zaman çok radikal ve büyük bir değişikliğe ihtiyacınız olmayabilir. Sadece bulamadığınız küçücük bir parçaya ihtiyacınız vardır ve bunun için dünya’nın bir diğer ucuna gitmeniz gerekebilir. Bu fikri çok zor bir şeymiş gibi görmeyin çünkü onu bulmak için çıktığınız yolda eşantiyon olarak o kadar fazla hediye fikirlerle dolacaksınız ki döndüğünüzde belki bu küçük fikirlerden biri sizi düştüğünüz çıkmazdan kurtaracak.

5- Yeni İnsanlarla Tanışmak

yeni arkadaşlıklar

Kabul edelim ki sıkıntılarınızı ve problemlerinizi aynı kişilerle defalarca konuşmak pek de yardımcı olmuyor. Geçici bir an için problemi paylaşmak tabiki bir rahatlık veriyor ama kalıcı bir çözüm olmaktan çok uzak. Sizden çok farklı hayatlara sahip insanlarla konuşmak, onların problemlerini ve hikayelerini dinlemek kendi sıkıntılarınızı çok daha farklı açılardan görmenize olanak tanıyor. Bunu yüzlerce kez yaşadığım için çok rahatlıkla söyleyebiliyorum ki ne kadar fazla farklı insanla tanışırsanız problem çözme yeteneğiniz de o kadar gelişiyor. Ayrıca ciddi ve derin konular hakkında çok hızlı bir şekilde muhabbete girebiliyor olmak da ayrı güzel. Her gün görüştüğünüz kişilere karşı çoğu zaman etik, politik yada sosyal nedenlerden dolayı tam olarak açık olamıyorsunuz. Karşınızdaki kişi de sizden farklı düşünmediği için o da aynı açık fikirlilikle düşüncelerini dile getiriyor. İşin komik tarafı normalde sıkıntı olur diye konuşmadığınız bu konuları tanımadığınız yabancılarla konuştuğunuzda işin içinde sapkın bir durum yoksa asla problem olmuyor. Bir anda vizyonunuz genişliyor, dünya görüşünüz artıyor ve etrafınızda olan biten her şeye daha fazla anlam verebiliyorsunuz.

6- Güvenli Bölgenizin Ötesi

Güvenli Bölge

Bana en çok sorulardan biri “Seyahatlerinden önceki halinle şimdiki halin arasında nasıl bir fark var?”. Bu sorunun çok fazla cevabı var ama verdiğim ilk cevap “Şu anda aklıma gelen herhangi bir fikri yapabilecek kadar güçlü hissediyorum”. Bu noktaya gelmemin en büyük sebebi de her gün gidip geldiğim yolların, gördüğüm insanların, yaptığım işin dışına çıkmaktı. İnsan kendini güvene alma iç güdüsü ile o kadar saçma sapan bir duvar örüyor ki etrafına bu duvar bir süre sonra kişinin üzerine gelmeye başlıyor ve güvenlik yerine bir hapishaneye dönüşüyor. Pek tabiki bu bir görüş meselesidir, siz belki çevrenize ördüğünüz bu güvenlik duvarını (iyi bir iş, ev, araba, kabarık bir banka hesabı hayali, evlilik, çocuk, emeklilik planı, sosyal güvence) sizi mutlu edecek ve dış kötülüklerden koruyacak bir alan olarak görüyor olabilirsiniz ama benim için hayallerimi kısıtlayan bir kafesten başka bir şey değil.

7- Tamamen Yeni Bir Hayat

yeni bir yaşam

Bu da olabilecek bambaşka bir olasılık. Belki de yola çıkar ve asla geri dönmezsiniz! Hiç duyulmamış görülmemiş bir durum değil bu, şahsen bir çok kişi tanıyorum bire bir. Hayatlarındaki tıkanıklık canlarına tak etmiş ve yola çıkmışlar ve tekrar aynı rutine geri dönmemişler. Ülkene bir daha geri dönmeyeceksin gibi düşünme bunu, sadece o fikirlere ve kısır döngülere geri dönüş olmayacak (tabi istersen ülkeye de dönmeyebilirsin). Mesela bir elektronik mühendisi olan bir arkadaşım şu anda Tayland’da bir nehir kenarında sebze yetiştiriyor ve ömrünün sonuna kadar orda kalmaya da niyetli. Para mı? Günlük 2$ bütçeye sahip ve bu bütçeyle gayet de mutlu mesut yaşıyor. Kendi limitlerinizi ve beklentilerinizi yolda belirleyebilirsiniz. Gidip günde 2$’a arkadaşım gibi barakada yaşayın demiyorum, sadece gidin ve aradığınız şeyin ne olduğunu bulun. Sonrasında onu elde etmek için plan yapmaya başladığınızda emin olun ki her şey çok daha kolay olacak.

Hayatınızda sizi ömür boyu mutlu edeceğine inandığınız bir plan varsa bunu planlayıp adımlarını atmak en az onu yaşamak kadar güzel bir duygu. Kendim yaşadım, oradan biliyorum…Booking.com

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.