All for Joomla All for Webmasters

rus tarziMaryam’in evinden ayrıldıktan sonra bir başka CouchSurfer olan Roksareh’in evine doğru yol aldım. 15-20dk lık bir taksi yolculuğundan sonra evin kapısına kadar geldim ve 4$’lık taksi ücretini ödeyip kendisini beklemeye başladım. 10dk sürmedi gelmesi zaten ve artık yeni evimdeydim. Söylemem gerek, muhtemelen Couchsurfing’in en kolay yapıldığı yerlerden biri burası. Ben sadece Tahran’a geldiğimi CS’de güncelledim ve ben kimseye sormadan onlardan teklifler gelmeye başladı. İlk günden 6-7 kişi evinde davet etti. Misafirperverlik konusunda iyi olduklarını biliyodum ama bu kadar beklemiyordu açıkçası.

Rokshareh, belgesel tarzı filmler çeken bir film yapımcısı. Uluslararası birçok film ödülüne de sahip. Kendisi daha önce İstanbul’da çok iyi ağırlandığı için beni de onlara bir teşekkür mahiyetinde host etmek istemiş. İyi de etmiş :) Kaldığı yer baya janjanlı bir bölge, bizim Ataşehir’e baya benziyor. Dev rus tarzı evler ve alışveriş dükkanları vs. herşey bir arada. Kısaca Rox diye bahsedecem kendisinden, Rox dini konuları ve Türkiye’nin bakış açısını çok merak ediyor. Ben de elimden geldiğince anlattım. Birçok ilginç hikayesi var, onları yazsam burda benimhikayelerim yalan olur.

roxy

Rokshareh

Tahran’dan tren ile İstanbul’a gelen bir kızdan bahsetti. Kız lezbiyen ama kimseye söyleyemiyor ve İstanbul’a başka lezbiyenler ile tanışmak için gidiyor çünkü İran’da tahmin edilebileceği gibi bu imkansız. Bana İran’lıları tanıtışı ise ayrı bi olay :) Çünkü bir İran’lının yabancı biriyle muhabbet açmak isterken kullandığı ilk cümle genelde “Burdaki İslam rejiminden nefret ediyorum!” olur dedi. Aslında haklı, çünkü hemen hemen konuştuğum tüm İran’lıların en ortak sıkıntısı bu ve genelde muhabbet buradan başlıyor. Rox’un en büyük dileği bizim “gerçek islam”ı yaşamamız. Tabi ki gerçek İslam’dan kastı İran’da ki rejimin aynısı. İnsanların ancak o zaman bazı şeylerinfarkına varabileceğini ve din’in bir araç olarak nasıl kullanıldığını ancak o zaman anlayabileceğimizi düşünüyor.

Karizmam(!) öylesine güçlü ki bugün İran’lı hem de evli bir kız benden numaramı istedi :) E tabiki tek derdinin elindeki İngilizce kurs kitabından anladığım kadarıyla pratik yapmak olduğu belli. Verdim telefonumu, mailleşerek konuşabiliriz yazışabiliriz vs. bir şekilde pratik yapabiliriz dedim, deli gibi sevindi. İngilizce öğrenmek için bu kadar hevesli olduklarını bilmek güzel aslında.

İran Kadınları

İlla bizim kadınlarımızla kıyaslamak gerekirse daha sıcak kanlılar. Ve bizim tahmin ettiğimiz gibi bir çarşaf veya hijab tutkuları yok. Çoğunun saçı kısmen açık, sadece saçların arka tarafına doladıkları bir eşarp var o kadar.

Genel olarak bu şekilde örtünüyorlar

Genel olarak bu şekilde örtünüyorlar

Genelde zaten yürürken saçları açılıyor ve hafiften tekrar toplayıp devam ediyorlar. Kesin olarak yasak olan şey bacakların görünmesi. Kot veya herhangi uzun birşey giyilmesi gerekiyor. Bununla ilgili yaptırımlar da oldukça saçma aslında, tutuklama kararı çıkartıyolar giyenlere ve alıp karakola götürüp “mugshot” diye tabir edilen suçlu gibi fotoğraflarını çekiyorlar ve sonra salıyorlar. Bizdeki bazılarının tahmin ettikleri üzere kafaları kesilmiyor veya taşlanmıyorlar. Özgürlüklerinin kısıtlanmasından son derece şikayetçiler ama henüz fazla sesleri çıkmıyor fakat diğer yazımda da belirttiğim gibi, sanki yakında bişeyler olacak gibi.

 

 

İnternet problemi

hacky

Şifre patlatmaca

oda

Geçici odam

İran’da internet ciddi problem. Evlere verilen max 2mbit’lik internet bağlantıları genelde 1mbit’in üzerine zor çıkıyor. Cep telefonuyla da 3g’yi unutun, heryer edge ve çok yavaş bağlantı. Facebook’u zaten unutun, ancak proxy veya vpn ile girilebiliyor ve zaten yavaş olan internet iyice yavaşlıyor. Büyük şirketlerin ancak 8mbit’e ulaşan özel bağlantıları oluyormuş. Evinizdeki internetin kıymetini bilin :)
Rox’un evinde de internet yoktu fakat artık komşunun internetini kullanabiliyor ;)

Salonda rahat bir kanepem var, doğalgaz nerdeyse bedava olduğundan ev ateş gibi. Yarın kuzey Tehran’a bir uğrayacaz ve ertesi gün İsfahan.

gökhan
=)(=

2 Responses

  1. çağrı öz.

    Güzel bir yazı olmuş, ayrıca (ve hala) bizim memleketteki laiklik denen şeyin (ebeğenin beğenmeyin) ne kadar da iyi ve gerekli bir şey olduğu tam manasıyla çıkıyor ortaya. İran’da bir şeylerin patlamak üzere olduğunu anlatan güzel bir çizgi roman var Zehranın Cenneti herkese tavsiye ederim. Bu duruma nasıl gelindiğini de yine bir çizgi roman olan Persepolis’te güzel anlatır, bilen bilir. Ama herşeye rağmen kadınların en azından bu işlere karşı çıkanların saçlarına örttükleri örtünün durumu ortada, baskı tepki yaratır. memleketimizde bunun son 1 yıldır güzel örnekleri yaşanıyor. İran zannımca pek çoğumuzun sandığından daha güzel ve gezilesi ama pek çoğumuzun sandığından da ya daha beter ya da daha iyi durumda.(Nasıl sandığınıza bağlı olarak)

    Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.