All for Joomla All for Webmasters

İşimi bırakalı 4 yıl oldu ve bunun son 1 yılında İzmir’de hem maddi hem manevi olarak bir dinlenme ve toparlanma sürecine girmiştim ki artık tekrar yola çıkma vakti geldi! Ayaklarımın altı ufak ufak kaşınmaya başladı, yeni yerler görmeye ve en son 2008 yılında adım attığım Avrupa topraklarına tekrar adım atmaya az kaldı. Web sitemin gezgin kısmında hatırı sayılır sayıda Asya seyahati olsa da bomboş bir Avrupa seyahati bölümü yer alıyor. Artık biraz da oraları doldursam fena olmaz, çok eğreti duruyor. Sizi bilmem ama benim çok sinirimi bozuyor. Gitmek, görmek, yaşamak ve yazmak için sabırsızlanıyorum.

Düşük Bütçeli Avrupa Turu

Tur dediğime bakmayın aslında henüz rota tam kesinleşmemiş olsa da bildiğim tek bir şey var o da Avrupa’ya Keşan’dan başlıyorum!

Keşan’da Gezgin Yogini ile buluşup sonrasında Yunanistan’ın kuzeyinden güneyine doğru otostop ve en ucuz ulaşım imkanlarını kullanarak gidip feribot ile İtalya’ya geçmeyi planlıyoruz. Yaptığımız ufak araştırmalar neticesinde Yunanistan’ı maddi olarak az çok kotarabilirmişiz gibi gelse de İtalya ile bütçe sarsılmaya başlayacak sanırım. Sonrası ise halen muallak, muhtemelen İtalya’dayken sonraki ülkenin kararını vereceğiz. Planlarda Fransa, Hollanda ve hatta İsveç bile var. İsveç için çok pahalı olduğunun farkındayım ancak Burcu’nun bir arkadaşı davet ediyor ve ucuz bir bilet de bulduğumuz için hala düşünmekteyiz gidip gitmemek adına.

ilk Avrupa deneyimim

Neredeyse 10 yıl önceki buluşma :)

Hollanda’da ise hayatımda ilk defa yurtdışına çıktığım gün beni evinde ağırlayan, kendi çok farkında olmasa da benim için çok önemli bir yeri olan Haluk dostumun yanında bir kaç gün kalmayı planlıyoruz. Bugün kendisi ülkeye geleceğimi öğrenince davet etti sağ olsun.

Drummer Lizard – İlk takip ettiğim adamlardan biridir kendisi :)

1 aylık Avrupa seyahati bittiğinde ise sevgili dostumuz Güneş’i ziyaret etmek için Sırbistan’a gideceğiz. Malum vizesiz 90 günümüz var ancak bir takım kişisel durumlardan ötürü (tanıdık düğün dernek) Türkiye’ye dönmek durumundayız fakat pek fazla kalmadan tekrar bir vizeye başvurup, daha uzun bir vize çıkması halinde çok daha kapsamlı bir seyahat planı yapıyorum. İspanya hayalimi bilen biliyor zaten, adını burada yazıp şimdi totemi bozmayayım! Sırbistan’da eğer Güneş bizi iyi ağırlamaz, vay efendim beni köyümde neden rahatsız ediyorsunuz bre zındıklar tiz basın gidin gibi bir tepkiyle karşılaşırsak belki oradan Karadağ’a da geçebiliriz. Ulan vizesiz gezmek ne güzel şey diyor insan, keşke her yere böyle rahat gidebilsek. Bu arada drummerlizard.com sayfasından Güneş’i takip edebilirsiniz.

Ucuz Uçak Bileti

İnternet üzerinden birçok ucuz uçuş arama siteleri var ancak bu firmalar anlaşmalı oldukları firmalar dışındakileri sonuçlarda göstermiyorlar. Avrupa için RyanAir ve WizzAir gibi firmaları kendi sitelerine girip aratmak gerekiyor. Biz daha önce Lviv uçuşunu Turna aracılığı ile yapmıştık. Alınan bilet başına puan veriyor olması ve kredi kartı ile ATM kartlarında biriken puanları direk olarak uçuşlarda kullanılmak üzere TL’ye çeviriyor olması büyük avantaj. Biz ise bu seyahatte yüksek fiyatlardan ötürü pek uçuş kullanmayı düşünmüyoruz. Siz kullanmak isterseniz de aşağıdan üye olabilirsiniz. Hiç saklama gizleme gereği duymadan da söylemem gerekir ki aşağıdaki linkten üye olduğunuzda her bilet alışınızda bana tam tamına 60 kuruşluk bir destekte bulunuyorsunuz! :) Yok arkadaş sana kıl oluyorum zaten durmadan gezip duruyorsun derseniz de tıklamadan direk üye olun, sevginizi de sövgünüzü de saygıyla selamlıyorum :)

Avrupa’da Ucuz Konaklama

Ucuz uçak bileti bulmak yazın bu dönemlerinde çok zor, bir de yüksek sezona denk geldiğimiz düşünüldüğünde muhtemelen bulabilirsek Couchsurfing ve çadır kapları ilk tercihimiz olacak gibi gözüküyor. Neyse ki Yunanistan’da ucuz hosteller buldum ve online rezervasyonlarımı artık hemen her şeyde kullandığım Artiway – Booking.com üzerinden yaptım. Bu şekilde biraz daha para biriktirsem belki birkaç yeri bedavaya getirebilirim :) Ücretsiz üyelik için aşağıdan devam edebilirsiniz. Bu arada booking.com da hesabınıza sanal kartınızı tanımlayın derim. Bu şekilde son dakika rezervasyon iptallerinde hesabınızdan herhangi bir ücret düşülmez.

bonusway

İtalya içinse pek ucuz hostel bulmak mümkün olmadı. Ancak onda da çok ilginç bir şekilde Airbnb kullanarak ucuz evler buldum. Normalde bir hostelde konaklamanın geceliği Avrupa ülkelerinde ortalama 12-14$ civarında, tabi kasılırsa daha ucuza da bulunabilir ancak ortalama rakam bu olacaktır. Beklemediğim şekilde Napoli’de günlüğü 15$‘a gayet merkezi bir yerde ev/oda buldum. Ve hatta Paris’e baktığımda iki kişi toplam 23$’a aşağıdaki gibi bir yer buldum. kişi başı 12$’a geliyor ve dikkat edilmesi gereken nokta burası komple bir ev. Yani hostelden ucuza bir dairede kalabilirsiniz. Mutfağı, banyosu, televizyonu vs. her şey tamamen sizin kullanımınıza özel olacak. Tabi ki manzara olarak Eyfel’i göremezsiniz, merkezden tren ile 15 dk kadar uzaklıkta ama inanın bana böylesi gerçekten çok daha iyi.

Yurt dışına giderken nerede kalırsanız kalın ayırdığınız bütçeyle Airbnb’de ne tür yerler bulabileceğinize de bir bakın. Biz şimdi 2 kişiyiz ve 28-30$ iki kişi hostele vermektense daha ucuza kendimize ait bir oda hatta tek göz bir stüdyo dairede bile kalabiliriz. 3-5$’ın hesabını gerçekten yapmak gerekiyor çünkü günde 3$ demek, ayda 90$ eder. Ve bu da bir sonraki ülkede neredeyse 1 haftalık konaklama ücretimize denk gelir. Airbnb’ye hala üye değilseniz aşağıdaki linkten üye olup hem benden bonus kazanın, hem de ben sizden :)

 

Sırt çantası seçimi

Daha önceleri 60LT’lik çantamla yola çıkıyordum ancak bu sefer hem daha uzun bir seyahate çıkıp hem de daha küçük bir çantayla yola çıkmaya karar verdim. Bu sefer 40LT’lik bir çantam olacak! Diğer arkadaşlar outdoor spor mağazalarının tüm sponsorluk haklarını tükettikleri için bana bir şey kalmamış o yüzden kendi cebimden karşılıyorum hepsini :) Daha önce çıktığım yolculuklarda kullandığım büyük çanta içindeki eşyaların neredeyse yarısını kullanmadım diyebilirim. Bu sefer akıllılık edip hafif ve küçük bir çanta seçtim (akıllılık dedim ya kesin başıma bir şey gelecek ve bundan pişman olacağım).

Puma duraBase 40Lt

Bu sefer seyahatimde bol bol canlı yayınlarla da karşınıza çıkmayı, içinizden “geldi yine tipini… gezdiğim” demenizi sağlamayı umuyorum. Hiç sevmiyorum şu kamera önünde olmayı ama işte hep siz çok istiyorsunuz, hayran mektuplarından posta kutum şişiyor diye yapıyorum. Yoksa bana ne BBC’ler ne NGC’ler “gel belgesel yapalım hacı” dedi de yok dedim.

Ha tabi bir de her ülkeden sizlere bileklik ve kartpostal göndermeyi de unutmayacağım. İşte bu bileklikler, kartpostalların falan hepsi sizlerin bana verdiği yukarıda bahsettiğim küçük desteklerle karşılanıyor.

Yoldaki tekrar yollara dönüyor! Hepinizle bir yerde yollarımızın kesişmesi dileğiyle!

14 Responses

 1. Esin

  Sağlıklı mutlu huzurlu güzel bir tatil diliyorum,bilekliğimi 3bacaklı pisim Akide için bekliyorum.

  Cevapla
 2. Çağrı

  oo Avrupa, bana uyar takip etmesi zevkli olur. Bekliyorum sıcak yaz günlerinde iş yerimde klima altında gezilerini okumayı, izlemeyi.
  Selamlar iyi yolculuklar.

  Cevapla
 3. onur

  iyi yolculuklar beni de es geçmemenizi bekliyorum her ne kadar gidemiyor olsak da oradan gelecek bir minik hediye insanı çok mutlu ediyor.

  Cevapla
 4. BAYAZIT YILDIRIM

  Şahanesin .Ne diyeyim ki.Hindistan’dan göndermiş olduğun kart geldi ama bileklik yok.İnşallah bu sefer gelir.Sağlık ve sağlık dileklerim ile HAYIRLI YOLCULUK.

  Cevapla

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.