All for Joomla All for Webmasters

Artık Fransa, İspanya, İtalya gibi ülkelere vize başvurusu yaparken 60€ vize ücreti yetmiyormuş gibi şimdi de +25€ da bu saçma sapan şirkete vermek zorundayız. Peki bu şirket ne yapıyor? Hiçbirşey! Sadece Avrupa’ya gitmek için başvuru ücreti her şey dahil 250-300 lirayı buluyor ve bu güzel pazarı gören VFS Global firması da bizim cebimizden nasibini almaya başladı.

Aracı firmaların görevi dosyaların toplanmasına yardım etmek, eksik varsa tamamlamak yada tamamlanmasına yardım etmek ve vize başvuru sürecinde de kendi kurumsal kimliklerini araya referans olarak koyup vize almanızı kolaylaştırmaktır. Ancak bu şirket bunların hiç birini yapmıyor. Normal şartlarda vize başvurusu için konsolosluğun talep ettiği belgeleri internet sitesinden alıp direk konsolosluga gidip teslim ediyorduk. Şimdi aynı işlemleri bu sefer de gidip bu firmaya teslim ediyoruz ve bunun için 25€ ödüyoruz. Üstüne üstlük eğer bir eksiğiniz varsa yada vizenin red edilme ihtimali gibi bir durum söz konusuysa bu konuda uyarı bile yapmıyorlar. Fransa ve İspanya için başvurduğumda istemeden de olsa bu gereksiz firmayla muhattap olmak zorunda kaldım.

Fransa başvurumda çalışmadığım için bankada para göstermem isteniyordu, gerekli parayı yatıırdım. Başvuru esnasında ise şöyle bir muhabbet geçti.

-Eğer en uzun İspanya’da kalacaksanız oradan başvurmanız gerek.

Ama girişim Paris’den olmak zorunda, İspanya vizesiyle Fransa’dan giriş yaparsam bir sıkıntı olmaz değil mi?

-Yaaani, olmaması gerek…

Nasıl yani? Sonuçta schengen vizesi ve normal olarak tüm ülkelerden giriş yapabiliyor olmama gerek değil mi?

-Evet yasal olarak böyle ancak yine de pasaport kontrolde ki memurun keyfine bağlı bir durum. İstemezse almaz sizi.

E peki ben vize başvurumu yaparken bu adamın keyfine göre mi yapıcam? Ben Fransa’dan girmek istiyorum ve işimi sağlama almak istiyorum. Bir de havaalanından geri göndermesinler?

-O konuda yapabileceğimiz bişey yok. Eğer Fransa’dan vize alacaksanız rezervasyonlarınızı en uzun orada kalacakmış gibi ayarlayın öyle yapın başvuruyu.

Yani şimdi gidip internetten Fransa’da rezervasyon mu yapayım?

-Evet o şekilde yaparsanız olabilir….

Sonuç? Tabiki red. Red sebebi de verilen evrakların yeterince güvenilir olmaması. Güvenilir olmayan evraklar da rezervasyon bilgileri ve uçuş bilgileri. Daha ne kadar güvenilir olabilir bilmiyorum.

 

Ardından İspanya’dan başvurayım dedim ve bankada kalacağım her hafta için 600€ para göstermem gerektiğini söylediler. Ben her hafta için 700€ gösterdim. Evraklarımı kontrol eden kadına sordum, bir eksik var mı? Daha fazla para göstermem gerekiyorsa söyleyin ona göre ayarlayayım başka bişeyler. Kontrol etti ve hayır hiç bir eksik yok, her şey iyi gözüküyor bir sıkıntı çıkmaması lazım dedi. Sonuç, yine hüsran. Bu sefer de red sebebi olarak “Belgeler güvenilir değil” ve “Ülkeden sınırdışı edilmesi durumunda yaşayacak yeterince parası yok” seçenekleri işaretlenmişti.

Diyeceğim şu ki VFS Global denilen firmaya asla güvenmeyin ve eğer bir şekilde konsolosluğa direk başvuru şansınız varsa (tanıdık vs.) o şekilde başvurun. Bu firma zerre kadar yardımı olmayan gereksiz bir sözde aracı firmadır.

Not: Eğer çalışıyorsanız ve kısa süreli vizeler(1-2 hafta) talep edecekseniz bir problem olmayacaktır muhtemelen. Ancak çalışmıyorsanız ve gezginlik için uzun süreli vize talebiniz varsa VFS’in dahil olmadığı diğer Avrupa ülkelerinden (Yunanistan gibi) başvurunuzu yapın.

 

 

3 Responses

 1. çağrı öz.

  Hocam hala öyle mi bilmiyorum ama mesela Almanya için vize başvurusunda daha randevu almak için bile telefonla aracı bir firma ranıp belli bir para alıyordu sizden, düşünün sadece randevu günü alabilmek için. Böyle bir rezillik olmaz, işte bu sizin nasıl aşağılandığınızı ve esasında ikinci sınıf ülke durumunda olduğunuzu gösterir. Böyle bir saçmalık olmaz. Sırf bundan sebep insanın gidesi gelmiyor avrupa ülkelerine, turla gitmek de istemiyorsanız ille kekleneceksiniz, e tur şirketi ile gitsen de o kekliyor zaten. Sakal ve bıyık hesabı.

  Cevapla
  • Gökhan - Yoldaki.com

   Almanya konusunda bir fikrim yok hiç. Avrupa’ya sinirlenmek yerine kendi ülkemize sinirlenmek daha doğru olur. Ülkeyi diplomatik olarak dış kapının dış mandalı durumuna getirenler yüzünden oluyor bu.

   Cevapla
   • çağrı öz.

    Zaten ben de Avrupaya sinirlendiğimden gitmek içimren gelmiyor demedim, bizim ülkeyi yönetenler zayesinde bu hale düştüğümüz için bunca prosedürle uğraşasım gelmiyor demek istedim ve yazdıklarına aynen katılıyorum.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.