All for Joomla All for Webmasters

Yılbaşında Batum’a gidilir mi? Şu aralar kafamdaki soru bu çünkü Avrupa planım bahar-yaz dönemine denk geliyor ve o zamana kadar da hem yakın hem vizesiz hem de ucuz bir yer arayışındaydım ki Burcu’dan böyle bir öneri geldi ve düşünmeye başladık. Kış soğuğunda Batum mantıklı mı yoksa değil mi?

Gördüğümüz kadarıyla baya mantıklı gözüküyor çünkü Noel ruhunu yaşayan bir şehir oluşu bu kararı verme konusunda baya cazip bir etki yaratıyor. Özellikle Amerikan filmlerinden aşina olduğumuz Noel zamanını daha önce hiç yaşamamıştım, belki burada yaşayabilirim diyorum. İnternetten araştırdıkça Batum hakkında çok güzel şeyler okuyorum ve içimdeki merak da iyice artıyor.

Pasaporta ihtiyaç olmadan, sadece kimlikle girilebilen Batum ile ilgili duyduğum ilk şey Kumarhaneler şehri olması. Kumarla pek işim olmaz ama gitmişken bir casino’ya girmemek de şehrin dokusuna aykırı bir hareket olduğundan ayıp olur. Kimseyi kumara teşvik etmiyorum tabii ki ancak Batum’a gidin ama kumarhanelere girmeyin demek de eminim bu yazıyı okuyan herkese komik geliyordur. Samimi değil bir kere… Henüz gitmedim ve bir şey kaybetmedim o yüzden yazmak kolay belki de, kaybettikten sonra tekrar konuşalım :)

Önemli not: Sınır geçişlerinde nüfus cüzdanınız yanınızda olması lazım. Ehliyet kimlik yerine geçmiyor.

Öğrendiğim kadarıyla düşük bütçeliler için şahane bir yermiş. Ucuz ve doğası muhteşem bir yer gibi görünmesinden dolayı para biriktirmeye çalışan şahsım için tercih sebebi bir yer olarak karşıma çıkıyor.

Kalacak Yerler

İlk tercihim aslında couchsurfing ile şehrin yerlisi birinin evinde kalmak olacak ancak eğer olmazsa da çok problem değil çünkü ortalama 25-30 liraya çok güzel hostel/pansiyon tarzı yerler var ve buna kahvaltı da dahil.

Şarap ve Peynir

Gelelim asıl gitme isteme sebebime, öhm. Şarap ve Peynir Gürcistan’ın en sevilen özelliklerindenmiş efenim. Haliyle ikisine de fazlasıyla bayıldığımdan ikinci kez “evet mutlaka gitmeliyiz” dediğim bir yer haline geldi. Hatta baya bir stok yaparak eve dönme planım da yok değil, en azından kışı evde ucuz ve güzel bir şarap yudumlayarak geçirebilirim.

Kaplıcalar

Bizlerin çok uzak olmadığı bir kavram kaplıcalar ama nedense pek evimizden çıkıp da ülkemizdeki kaplıcalara gitmiyoruz. Ancak yurtdışında bir yerde karşımıza çıkarsa gidiyoruz. Gürcistan’da da bolca varmış ve fiyatları da gerçekten fazlasıyla uygunmuş. Gitmişken ona da bir uğrayalım diyoruz.

Görülecek Yerler

İlk olarak muhtemelen Piazza meydanı ve Avrupa meydanı görülecek ama herkes Batum’un muhteşem doğasından bahsediyor. Sanırım beni daha çok çekecek kısım o gibi görünüyor. Bunların yanında Botanik Bahçesi de yine görülebilecek yerler arasında gözüküyor.

Bir de duyduğum ters ev varmış. İçindeki her şeyin ters olduğu bir restoran haline getirilmiş. Karadeniz’e bu kadar yakın olmasından dolayı böyle bir mimarinin ortaya çıktığını düşünüyorum! Not: Karadenizliyim.

 

Genel olarak çok ilginç yasaklar da varmış ve bu yasaklar arasında sokakta bağırarak konuşmak, yerlere çöp atmak, korna çalmak gibi şeyler de var. O kuralları kim koyduysa buraya da gelsin, oyum direk ona!

Son olarak da duyduğum şey Kahve. Mutlaka kahve alınması gerek diyorlar. Çok aman aman bir kahve fantezim yok ancak neden olmasın, en kötü gelen eşe dosta ikram ederim :)

Sizlerin eklemek istediği neler var Gürcistan ve Batum ile ilgili? Aşağıda yorum kısmına yazabilirseniz sevinirim.Booking.com

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.